H1, H2 gibi Heading Etiketleri ve SEO

Heading ve SEO

Başlık, bir metnin genel yapısı hakkında onu okuyan insana bilgi veren yegane etkendir. Kullanıcının o metni okuyup okumamaya karar verdiği nokta genelde başlığıdır. Ekstra olarak doğru şekilde kullanılan başlık – alt başlık ilişkisi sayesinde uzun makaleler daha okunabilir hale gelmektedir.

Metin Yapısının Oluşturulması

Bir metinle karşısına çıktığınız kullanıcı, o metni doğrudan okumak yerine önce başlıklarına ve alt başlıklarına bakmakta; eğer bu iki etmen hoşuna giderse makalenin detaylarına inmektedir.

Düz, başlıksız, alt başlıksız ve paragrafsız bir yazıyı okumak kullanıcı açısından gayet sıkıcı olmakla birlikte genelde tercih edilmemektedir. Bu sıkıcılığı ortadan kaldırmanın en basit ve etkili yolu ise onu parçalara bölüp başlıklandırmaktır.

Etkili ve okunabilir bir yazı oluşturmak için, altında bulunan yazı hakkına temel bilgileri veren başlıklar ve alt başlıklar içeren metinler oluşturmanızı tavsiye ederiz. Başlıkları ilgi çekici hale getirirken konudan sapmamak önemlidir.

Başlıkların SEO’ya Olan Etkisi

Anahtar kelimeleri başlık içerisinde kullanmak genel algıya göre SEO açısından olumlu bir faktör olsa da bu doğrulanmış bir olgu değildir. Bu olumlu etkinin seviyesi rekabet düzeyine göre değişmektedir. Temel olarak yapılması gereken şey kullanıcı deneyimini sağlamak amacıyla doğal başlıklar, doğal alt başlıklar oluşturarak metinleri kullanıcıya sunmaktır.

Başlıkların doğal ve kullanıcı açısından faydalı olması, kullanıcı tarafından çeşitli araçlarla sürekli olarak bilgi toplayan arama motorlarının gözünde olumlu bir etken olarak göze çarpar.

Başlıklar Nasıl Kullanılır

H1, H2, H3 ve H4 başlıklarının kullanımı kolay gibi görünse de uygulayıcılar tarafından genelde karıştırılarak olumsuz bir etmene çevrilebilirler. Rakama göre değerlendirilerek oluşturulan mantıkla sırasıyla 1, 2, 3 ve 4 gibi rakamlar alan başlık çeşitleri bir hiyerarşi belirtmektedir.

H1: Yazı içerisinde ana başlığı ifade eder şekilde kullanılmalı ve yalnızca bir kez geçmeli.

H2: H1 etiketinin alt başlığı olarak listelenmeli ve alt başlık sayısına göre değişen oranlarda kullanılmalı

H3: H2’nin altında tekrar alt başlık kullanılması gerekiyorsa H3 Etiketinden yararlanılmalı.

Sonuç olarak metin içerisinde okunabilirliği arttırmak ve bilgi hiyerarşisini sağlamak amacıyla H etiketlerini etkin şekilde, mantık çerçevesi içerisinde kullanmanız gerekmektedir. Doğru ve mantıklı H etiketi kullanımı hem kullanıcı deneyimini hem de Google’ın gözünde sitenizin değerini arttıracaktır. Kullanıcı deneyiminin maksimize edilmesindeki araçlardan biri olan H etiketlerinin doğru kullanımı sayesinde, kullancıdan veri toplayan Google’ın gözünde siteniz daha da değerlerek üst sıralarda yer alacaktır.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir