Google Tag Manager

Google Tag Manager

Google Tag Manager Nedir? Sitenizdeki ziyaretçilerin hareketlerini izleyip, seçilen kullanıcıların hangi davranışları gerçekleştirdiğini tespit etmeye yarayan bir araçtır. Bu araç sayesinde yeniden pazarlama, dönüşüm izleme gibi amaçları gerçekleştirebilirsiniz. Google Analytics hesabıyla bağlandığı zaman çok iyi işler başarıyor. Bu bağlamda dijital pazarlamacılar için veli nimet.

Google etiket yöneticisi ile kullanıcı hareketlerini inceleyebilir ve verileri toplayabilirsiniz. GTM ile sadece web sitesi değil, android ve ios uygulamalarınız için de kullanabilirsiniz. GTM ile web sitenizi izlemek için bir kod oluşturmalısınız. Daha sonra bu hesaba, Analytics hesabınızı bağlamalısınız ve verdiği kodu içerisine eklemelisiniz.

GTM Nasıl Kullanılır?

Öncelikle GTM’i daha rahat ve doğru kullanabilmek için https://chrome.google.com/webstore/detail/tag-assistant-by-google/kejbdjndbnbjgmefkgdddjlbokphdefk?hl=en aresinde yer alan Tag Assistant eklentisini Chrome tarayıcınıza kurmanız gerekmektedir. Eklentinin yapımcısı Google’dır.

Web Siteleri İçin Kurulum Nasıl Yapılır?

  1. Öncelikle tag manager üyeliğini tamamlayın.
  2. Hesap oluşturma işlemi yapıldıktan sonra kapsayıcı oluşturun.
  3. Kapsayıcı oluşturduktan sonra verilen kodu site içerisine <body>’den sonra ekleyin.
  4. AdWords, Analytics v.b etiketlerin girişlerini yapın.

Google Tag Manager Terimleri

Tag: Sayfada çalışan etiket yani kod snippeti. Örnek: AdWords dönüşüm izleme etiketi.
Trigger: Eklenen etiketin ne zaman çalışacağını belirler. Türkçe kelime anlamı Tetikleyicidr.
Variable: GTM’e aktarmak istediğiniz değişkenleri tanımlayabileceğiniz alandır. Tanımlamak istediğiniz değişkenleri bu alanla oluşturacaksınız. Örnek değişkenler: Page URL, Page Path, Referrer, Click ID, Click Text

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir