Google Search Console Rehberi

Google Search Console

İçindekiler

Google Search Console Nedir? Web sitesi sahipleriyle Google’ın iletişimde kalmak için kullandığı ücretsiz bir web servisidir. Bu servise sitelerini ekleyen webmasterlar Google dizin durumunu kontrol edip, performansları görebilir, mobil uyum problemlerini tespit edebilir. Kısacası sitesini temel düzeyde optimize edebilir.

Google yeni webmaster tool’u olan Search Console’un son sürümüyle karşımızda. Yeni sürümde en belirgin özellik bir çok metriğin eskiden olduğu gibi 90 günle sınırlı olmayışı. Yani 16 aylık sorgular da yapabiliyor olmamız gerçekten büyük nimet.

Google Search Console Kullanım Rehberi

Öncelikli olarak web sitemizi GSC’a eklememiz ve onaylamamız gerekiyor. Eğer bir sitenin tamamının yöneticisiyseniz Mülk Ekleme seçeneğinde, Alan Adı seçimini yapın. Burada www, non www, http ve https sürümlerinin sahibi olacağınız için Alan adınıza TXT kaydı eklemeniz gerekiyor. Oysa URL Ön eki seçiminde, HTML kodla onay yapabiliyorsunuz.

GSC Site Ekleme

Ön İzleme Ekranı

İlk gelen ekranda yer alan Performans raporu organik trafiğinizdeki dalgalanlamları, Kapsam raporu sitenizin içeriğinde yer alan hataları ve web geliştirme önerilerini göreceksiniz. Görselde görüldüğü üzere Bertanuzun.com organik performanslarında yükselmeler meydana geliyor.

GSC - Ön İzleme

Performans

Performans ekranında Web, Görsel, Video ve Son 7 Gün, Son 28 Gün, Son 3-6-12-16 ay yada özel tarih aralığını girerek Google’da yer aldığınız anahtar kelimeleri, Tıklama ve Gösterim sayılarını, Ortalama Tıklama Oranını ve Ortalama Konumunu görebiliyorsunuz. Sitem için son 7 günlük performans raporları görseldeki gibi.

Search Console - Performans

URL Denetimi

Bu araç için, Google gibi getir diyebiliriz. Yani yeni eklenen, güncellenen bir sayfadaki değişiklikleri Google’a bildirebiliyoruz. Bu sayede tarama hatası var mı, sayfa site haritasında var mı, yönlendiren sayfa nedir, dizine eklenmesine izin verildi mi verilmedi mi sorularının cevapları yer alıyor.

Search Console - URL Denetimi

Kapsam

Burada Noindex olarak işaretlenmiş sayfalar, Yönlendirmeli Sayfalar, Taranıp Dizine Eklenemeyenler, Tarama Anormalliği Olanlar, Kopya İçerikler ve 404 sayfalar yer alıyor. Verileri hem görsel olarak, hem link olarak, hemde excel olarak görebilmemiz çok büyük artılardır.

Search Console - Kapsam

Site Haritaları

Site haritanızı bu araçla Google’a gönderebilir, Son okuma Tarihi, Dizine Eklenene Sayfalar ve site haritanızda yer alan hataları rahatça görebilmenizi sağlıyor.

Search Console - Site Haritaları

Mobil Kullanılabilirlik

Mobil Kullanılabilirlik raporunda, sitenizde yer alan Flash gibi uyumsuz eklentiler, Cihazlara göre karıştırılmış ölçekler, içeriğin ekrandan geniş olması, metnin okunamayacak kadar küçük olması, tıklanabilir ögelerin birbirine yakın olması gibi mobil uyum problemleri yer alıyor.

Search Console - Mobil Kullanılabilirlik

İş İlanları

Sitenizde iş ilanı yayını yapıyorsanız, bu ekranda ilanlara dair hatalara göz atabilirsiniz.

Search Console - İş İlanları

Bağlantılar

Sitenize en çok bağlantı verilen sayfalar, iç bağlantılar, En çok bağlantı veren siteler ve en çok bağlantı verilen metinlere (anchor text) göz atabilirsiniz. Bu ekran tabii ki gelişmiş düzey backlink sorgulama araçları kadar detaylı değil.

Search Console - Bağlantılar

Ayarlar

Site sahipliğini doğrulama ve başka kullanıcılara yetki vermek için kullanabilirsiniz.

Ayarlar

Yeni Search Console güncellendikçe, bu içerikte güncellenecektir.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir