Görseller İçin SEO Rehberi

Görsel SEO

İçindekiler

Görseller Web’in olmazsa olmazlarından biri. E-ticaret, yemek, blog, haber bir çok site görsellerden oluşuyor. Tabiki Google’ın bu konuda da yönergeleri var. Özellikle en son yapılan güncellemeden sonra görsele bak linki kaldırıldıktan sonra kullanıcıları web sitelerinin indekslerine yönlendirmeye başladı. Bir çok web sitesi sahibi sitesinde yer alan görsellere herhangi bir optimizasyon yapmıyor. Bu durum daha fazla ziyaretçi almanıza engel oluyor olabilir. Bu içeriğimde, görseller için nasıl SEO yapılması gerektiğini anlatacağım.

Google görsellerde yer alan nesneleri, yüzleri, yazıları analiz edebilmek için AutoML Vision makina öğrenimi kullanıyor. Bu sayede resimlerden detaylı bilgi elde edebiliyor. Web sitelerinde kullanılacak alakasız görsel optimizasyon süreçleri sitelerinize zarar verebilir.

Görsel Boyutu Doğru Olsun

Görsel boyutu, web sitenizde kullandığınız boyutla aynı olması hem network işgalinin hem de görselde yer alabilecek piksel sorunlarının önüne geçer. Doğru görsel boyutlandırması yapıldıktan sonra ilk optimizasyon süreci tamamlanmış olur.

Görsel Boyutlarını HTML’de Belirtin

Görsel HTML tagleriyle, görselin kaynağında yer alan boyutların eşleşmesi de artı sağlar. Bu sayede bot ve kullanıcı fark etmeden herkese aynı boyutlarda görseller gösterebilirsiniz. Bu HTML ve Görsel optimizasyonu için son derece önemlidir.

Görsel Alt Etiketi

Google’ın yapay zekası yavaş yavaş görselleri tanımlamaya başladı. Örnek vermek gerekirse YouTube’da çalışan bir AI, videolarda yer alan görüntülere göre Kedi tespiti yapabiliyor. Bu süreç hala tamamlanmadığı için, şimdilik alt etiketleri kullanmamız gerekiyor. Alt etiketi sayesinde görselin tanımını yazabilir, resmin yada fotoğrafın neyle alakalı olduğunu Google’a bildirebiliriz. Alt etiketi kurarak 1 cümle ile görseli tanıtmanızı tavsiye ederim.

Resim İsimleri

Görsellerin isimlerinde anahtar kelime barındırmak halen işe yarayan bir SEO tekniği. Görsellerinize ID’li isimler vermeniz yerine, gorsel-ismi.jpg şeklinde tanımlayabilirsiniz. Bu tanım Google’a yardımcı olacaktır.

Sıkıştırılmış Görseller

Sıkıştırılmış görseller sunucunuzun ve kullanıcıların bant genişliğini düşürecek, site hızını arttıracaktır. Özellikle webp son dönemde çok revaçta olan bir görsel sürümü. Bu sürüm sayesinde daha sıkıştırılmış ve kaliteli görseller elde edebiliyoruz. Görsel sıkıştırma işlemini squoosh.app adresinde yer alan Google’ın görsel sıkıştırma aracıyla yapabilirsiniz.

Resim Site Haritası

Resim site haritası kullanarak Google’ın sitenizde bulamayacağı (JavaScript ile gelen) görselleri Google’a bildirebilirsiniz. Bu sayede bu görsellerin de Google dizinine dahil olmasını sağlayabilirsiniz. Örnek bir resim site haritası paylaşıyorum

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9"        xmlns:image="http://www.google.com/schemas/sitemap-image/1.1">  <url>    <loc>http://example.com/sample.html</loc>    <image:image>      <image:loc>http://example.com/image.jpg</image:loc>    </image:image>    <image:image>      <image:loc>http://example.com/photo.jpg</image:loc>    </image:image>  </url> </urlset> 

Galeriler İçin Sayfa Adresi Değişmesin

Son dönemde Türk haber sitelerinin bolca kullandığı, galeri spam sayfaları kullanıcılara yüksek rahatsızlık verebilir. Bu sayfalarda her görseli değiştirmek için site URL’i de değişiyor ve sayfa trafikleri şişiriliyor. Şahsen bu galerileri kullanan siteleri ziyaret etmiyorum, etmek zorunda kalırsam çıkış yapıyorum.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir