Google Snippet Nedir?

Google Snippet

İçindekiler

Google Snippet, web sitelerine girmeden arama sonuçlarında içeriğe dair detayları paylaşır. Web sitesi sahipleri tarafından Yapısal Veri İşaretleme, Schema, JSON-LD ile yapıldıktan sonra, geriye kalan işlemler Google’a bırakılır. Bazı snippet türleri, algoritmalarca otomatik olarak oluşur ve yönetilemez. Devre dışı bırakma işlemi ise <meta name=”googlebot” content=”nosnippet”> koduyla yapılır.

Featured Snippets

Google aramalarında, kullanıcının arama sorgusuna cevap verebilmek için ilk sırada çıkan alandır. Burası ayrı bir blok şeklinde listelenir. Paragraf, Liste ve Tablo olarak görünür. İlgili sayfanın başlığı, özeti, görseli ve adresi yer alır. Bu alanların tıklama oranları diğer alanlara göre çok daha fazladır. Örnekte görebileceğiniz üzere, bu Google’ın iyi içeriklere verdiği ödüllerden biridir ve yönetilemez. Kısacası web sitesi sahipleri tarafından Featured Snippet eklenemez.

Featured Snippet

Rich Snippets

Normal web sıralamasıyla ekstra bilgiler ve özellikler içeren yapılardır. Burada kullanıcı oyu, Breadcrumb gibi değerler görünür. Diğer listelemelerden deha farklı göründüğü için site sahipleri için Tıklama Oranı artışı sağlar. Bu alan web sitesi sahipleri tarafından yönetilebilir.

Rich Snippets

Rich Answer

Siteye hiç giriş yapmadan Google tarafından verilen soru cevaplarıdır. Site sahipleri tarafından yönetilemez.

Rich Answer

Knowledge Graph

Bilgi grafiği olarak Türkçeleştirilen bu alan çeşitli kaynaklardan organik arama sonuçlarının üzerinde fotoğraf galerisi yada atlıkarınca şeklinde gösterilen verilerdir.

Knowledge Graph

 

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir