Google saniyede 100 reklamı yayından kaldırdı

Arama motoru Google, her yıl düzenli olarak “kötü reklamlar”a dair istatistiksel verileri açıklamayı sürdürüyor. Şirketin politikalarına aykırı reklamları engelleme noktasında her geçen yıl kendini geliştirdiğini de bu verilerin açıklanmasıyla öğrenmiş oluyoruz.

BAN

3.2 milyar adet reklam engellendi!

Yeni açıklanan 2017 yılına ait rakamlara bakacak olursak, Google’ın sene içerisinde toplam 3.2 milyar kötü reklamı yayından kaldırdığı bilgisine ulaşıyoruz. Bu da her saniyede ortalama 100 reklamın yayından kaldırıldığı anlamına geliyor. Bahsi geçen bu reklamlar Google tarafından yayına girmeden önce engellenmiş, yani kullanıcılar bu reklamları hiç görüntüleyememiş bile. Kuşkusuz bu da kullanıcıların güvenliği için hayli önemli.

Engellenen kötü reklamlar ise çoğunlukla şu tür reklamlardan oluşmuş:

  • Kişilerin kimlik bilgilerini çalmak için hazırlanan zararlı sitelere ait 79 milyon reklam
  • Kişileri tıklamaya teşvik eden 66 milyon reklam
  • Kişileri istenmeyen yazılımları indirmeye yönlendiren 48 milyon reklam

320 bin reklam yayıncısı uzaklaştırıldı

Bu reklamların yanı sıra Google, geride bıraktığımız sene boyunca 320 bin reklam yayıncısının da hesabını askıya aldı. Ayrıca şirket 90 bin web sitesi ve 700 bin mobil uygulamayı da Google AdWords platformundan uzaklaştırma kararı aldı. Google’ın yayıncılar için şart koştuğu politikalara uymayan bu reklamverenler, başka sitelerden içerik çalmak ve kopyalamak gibi ihlaller yüzünden yasaklandılar.

Google 2017 yılında reklamcıları ilgilendiren 28 yeni kuralı uygulamaya başladı. Yayıncılar içinse 20 yeni kural daha getirildi. Bu politikalar doğrultusunda Google, kripto para sektörüyle alakalı tüm reklamları da yasaklamış oldu. Buna Bitcoin ve altcoinlerin yanı sıra ICO, kripto para cüzdanı ve borsa reklamları da dahil.

Şimdilerdeyse Google, bağımlılık tedavi merkezleriyle ilgili reklamları da kapsayan yeni bir düzenlemeyi hayata geçirmek üzere. Buna göre tedaviye ihtiyaç duyan insanlara reklam yapma izni yalnızca Google’ın yürüttüğü sertifikasyon sürecini tamamlayan kuruluşlara verilecek.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir