Artık Google’dan iş bulabileceksiniz!

Yeni bir iş aramak, çoğu zaman sanılandan daha sancılı bir süreç olarak yüzbinlerce insanın kabusu haline gelmiş durumda. Aylar boyunca çeşitli iş ilanı sitelerine giren, bulduğu her boş pozisyona başvuran ve bunun karşılığında kibar bir “Teşekkürler, ilgilenmiyoruz” cevabı dahi alamayanların sayısı her geçen gün artıyor.

Google İş Bulma

Ancak arama motoru devi Google, bu süreci daha sancısız hale getirmek için çalışmalarına başlamış bulunuyor. Google Jobs adını verdiği yeni bir özelliği devreye sokan şirket; iş kategorisi, konum ve işveren başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre filtreledikten sonra onlarca iş ilanı sitesinden içerik çekerek arama motoru sonuçları sırasında listeliyor.

Örneğin “NYC catering jobs” şeklinde bir arama yapıldığında New York’taki aşçılık ilanları kullanıcıların karşısına çıkıyor.

İşveren ve çalışanlar için ideal çözüm

Google’ın yeni getirdiği bu özellik hem işçi, hem de işverenler için önemli kolaylıklar sağlıyor. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • İşverenin logosu, hakkında yapılan yorumlar ve iş ilanına ait detaylar arama motorunda işletme isminin altında listelenir.
  • İşletmeler, lokasyon ve pozisyon bazlı arama yapan kullanıcılar Google’dan iş alım ilanına ulaşacağı için daha yüksek motivasyonlu, bu işi gerçekten arayan çalışanlara ulaşabilir.

Şuan için yalnızca ABD genelinde kullanılabiliyor

Her ne kadar kullanışlı bir özellik olsa da, iş ilanı arama özelliği an itibariyle yalnızca ABD’li Google kullanıcılarının beğenisine sunulmuş durumda. Business Insider’in haberine göre bu özellik yakın gelecekte önce İngiltere’de, sonrasında da diğer ülkelerde de kullanıma açılacak.

VPN ile ABD’den Google’a girip bu yeni özelliği test etmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli:

  1. Google’a girip arama çubuğuna “Jobs” (iş ilanları) yazın. Mavi renkli “Jobs” sekmesi karşınıza çıkacaktır.
  2. Çıkan arama sonuçlarını filtrelemek için belirli iş kategorileri girin. Örneğin “catering” kelimesi olabilir.
  3. Google Jobs birçok farklı siteden iş ilanlarını tarar ve birbirinin aynısı ilanları eleyerek tarafınıza sunar.
  4. İlanın yayınlanma tarihi, kategorisi ve iş türü gibi filtrelerle arama sonuçlarını daraltabilirsiniz.
  5. Eğer gözünüze kestirdiğiniz bir iş ilanı varsa, “Detay” butonuna basarak ilanın listelendiği orijinal sayfayı açabilirsiniz.

Hepsi bu kadar!

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir