Google Benim İşletmem Rehberi

Google Benim İşletmem

İçindekiler

Google Benim İşletmem; İngilizcesi ile Google My Business yerel işletmeler ve firmaların Google Haritalar ve Google Aramalar’da yer alabilmesi için geliştirilen ücretsiz bir araçtır. Bu araç sayesindee, belirli konumdaki bölgelere hizmet veren işletmelerin müşterileri direk aradığı anda ulaşma imkanı sağlar. Müşteri aday adayları tam da işletmenizin yakınındayken sizden haberdar olur. Bu alan internet tabelasi gibi bir şey.

Google’a İşletme Nasıl Eklenir?

https://www.google.com.tr/intl/tr/business/ adresinde sağ üst köşeden Hemen Başlayın’a tıklayın. Eğer bir Google hesabınız varsa üye girişi, yoksa kayıt olup işletmenizin adını girin ve ileri diyin. Açık adresinizi girdikten sonra fare imleci ile haritada işaretlemenizi isteyebilir. Bu işaretlemeyi yaptıktan sonra Müşterilere yerinizde mi hizmet veriyorsunuz yoksa vermiyor musunuz bunu seçmeniz gerekiyor.

İşletme Doğrulama

Doğrulama işlemi genelde posta ile yapılmaktadır. Google hesaba güveniyorsa bazen telefon veya e-posta ile doğrulamayad da izin veriyor. Ama çoğu zaman posta ile yapıyor. Panelde Posta Kartı Gönder’e girin ve bu mektubun kime gönderilmesini istiyorsanız onun ismini yazın. Posta 15 gün içerisinde gelecektir ve içerisindekiki doğrulama PIN kodunu girin. Bu sayede Google Benim İşletmem kaydınız tamamlanacaktır. Doğrulama kodunun bazen uzun süre gelmediği oluyor. Bunun en temel nedeni girdiğiniz adresin PTT ile eşleşmemesi. Güvenilir doğruyuculara bu noktada ihtiyacınız yok. Google doğrulama takımı telefon numarası ise 0212 705 8597

Google Benim İşletmem Nasıl Kullanılır?

Anasayfa
Panelde Anasayfa bölümünden işletmeniz hakkında genel bilgileri alın. Detayları tek tek açıklayacağız.

Google Benim İşletmem Anasayfa

Yayınlar
Bu bölümle işletmenizi daha fazla kişiye ulaşabilmesi için yayın oluşturabilirsiniz. Bu yayın Etkinlik, Teklif, Ürün, Fotoğraf, Rezervasyon, Satın Al, Bilgi Edin, Kaydol, Hemen Arayın gibi detaylar olabiliyor. 1 ile 1500 kelime metin girebilirsiniz.

Google Benim İşletmem: Yayınlar

Bilgi
Bu ekranda işletmenizin adını, açıklamasını, etiketlerini, hizmetlerini, adresini, hizmet bölgelerini, çalışma günleri ve saatlerini, telefon numarasını, web sitesini, hizmetlerini, özelliklerini, açılış tarihini, fotoğraflarını, işletmenizin girişini düzenleme, kapatma ve değiştirme yapabilirsiniz.

Google Benim İşletmem: Bilgi

Analizler
Müşterilerinizin şirketinizi nasıl bulduğına dair ayrıntılı bilgiler sağlar. Google Arama ve Google Maps’de sizi hangi sorgularla bulduğunu, kaç kere gördüğünü, sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini, kaç kere yol tarifi istediğini, kaç kere telefon ettiğini görebilmek için bu ekranı kullanın.

Google Benim İşletmem: Analizler

Yorumlar
Bu ekranda işletmenize gelen yorumları görebilecek ve cevaplayabileceksiniz.

Google Benim İşletmem: Yorumlar

Mesajlaşma
Müşterilerinizden mesaj ve soru alabileceğiniz bölüm. Müşterilerle iletişim kurabilmek için etkili bir yol.

Google Benim İşletmem: Mesajlaşma

Fotoğraflar
İç Mekan, Dış Mekan, Ekip, İş, Kurumsal Kimlik fotoğraflarınızı ve videolarınızı yükleyebilirsiniz.

Google İşletme Fotoğrafları

Web Sitesi
Ücretsiz şekilde web sitesi kurabilrisiniz. business.site uzantısıyla çalışır. Tema seçebilir, düzenleyebilir, fotoğraf ekleyebilirsiniz.

Google Benim İşletmem: Web Sitesi

Kullanıcılar
İşletmenizin yöneticilerini yada sahibini ekleyip düzenleyebileceğiniz yer.

Google Benim İşletmem: Kullanıcılar

Bir Reklam Oluştur
İşletmenizin reklamını AdWords Express ile hızlıca oluşturabilirsiniz.

Google Benim İşletmem Reklam Verme

Yardım Destek ve İletişim
Burada popüler sorunları cevaplayan bir makale rehberi var. Ayrıca iletişim kurabileceğiniz bir ekran var.

Google Benim İşletmem Yardım

Ayarlar
Bu alanda e-posta ayarları yapılır.

Yeni Konum Ekleme
Yeni bir konum yada bayi ekleyebileceğiniz yer.

Google’da İşletme Sıralaması Yükseltme

Bu noktada tüm verileri doğru ve eksiksiz girmek çok önemli. Daha sonra konumunuzu doğrulayın ve doğru çalışma saatlerini girin. Web sitenizini, fotoğraflarınızı ekleyin. Müşterilerinizle iletişim kurmak için sunduğunuz olanakları paylaşın. Etiketler kısmına hizmetlerinizi açıklayın. Yayınlar yaparak daha da fazla yere ulaşın. Gelen yorumları ve puanları dikkate alın, cevap verin. Daha da geniş bir kitleye ulaşabilmek için işletmenizin reklamını hızlıca Ads Express ile yayınlayabilirsiniz.

Yerel Sıralama Nasıl Belirlenir

Google Haritalar sıralaması algoritmalarla çalışır. Bu noktada burası için de SEO önemli. Bu algoritma Girilen bilgilere göre alaka düzeyi yani ne kadar iyi eşleştiği, uzaklığı google işletme sıralamasını oluşturur.

Sıkça Sorulan Sorular

Nedir?
Google Haritalara yer eklemek için kayıt sağlayan, işletme sahipleri tarafından ücretsiz kullanılabilen bir hizmettir.

Google’da işletme nasıl silinir: Bilgi ekranında yer alan Bu işletme girişini kapatın veya kaldırın ekranından eğer işletme tamamen kapandıysa tamamen kapatın ekranına, tamamen kapanmadıysa girişi kaldır deyin.

Google haritalarda işletmenizin görülmemesinin temel nedeni onaylamamış olmanızdır.
Dorğulama kodu gelmiyorsa PTT ile girdiğiniz adresi doğrulatın.
Panelde yer alan fotoğraflar ekranında fotoğrafı silmek için sağ üst köşedeki silme tuşuna basın.
Maalesef ki yorum silmek mümkün değildir. Sadece kendi yorumunuzu silebilirsiniz.

 

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

3 thoughts on “Google Benim İşletmem Rehberi

  1. Selam
    Yine çok güzel bir yazı 🙂 tsk ederim anlatım çok açıklayıcı
    Yine sorum olacak
    Bazı firmalar birden fazla farklı isimlerle yer açıyor bu isimlerle google daha öne çıkılıyor bu konuda düşünceniz nedir

    1. Çok teşekkürler 🙂 Google tarafında bu işlem yasak. Bahsettiğiniz firmalardan çok kez gördüm. Bunu şu şekilde yapıyorlar: Ev adresine onay veren kullanıcılara para ödeyerek. Google tarafından fark edildiği taktirde silineceklerdir.

  2. Burada anlatılanlar çok faydalı ve olması gerekenler. Ancak google yerel işletme kontrolünü kim yapıyorsa sitesi olmayan, işletme fotoğrafı yüklememiş hatta bilgi girişleri bile yarım, yorumları kötü olan bir işletmeyi anahtar kelime ile yerelde en başta çıkarabiliyor. Sırf bu işletmenin başlığında anahtar kelimeyi barındırıyor ve eski bir kuruluş diye google bunu başta tutabiliyor. Yani siz istediğiniz kadar buradakileri harfi harfine yapın, 50 tane fotoğraf yükleyin, 40 kişiye yorum attırın ve hepsini cevaplayın yine de o kel kör topal firmanın üstüne çıkamayabilirsiniz. Büyük ihtimalle bu da konumla alakalı bir durum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir