Google Adsense hakkında 6 efsane ve gerçek

Google Adsense

Geçmişten günümüze uzun yıllar boyunca, Google Adsense hakkında sıklıkla duyduğumuz 6 efsane dolaşmaktadır.  Oldukça sık duyulan efsaneler ve gerçeklik payını irdelediğimiz bu yazıda, aslında Adsense hakkında muamma olarak görülen konulara bir nebzede olsa ışık tutmuş olacağız.

Efsane 1: 336×280, 300×250 ve 250×250 ölçülerindeki reklamlar daha etkili sonuçlar verdiği için, bu reklam boyutlarını kendi sitemde uyguluyorum.

Gerçek 1: Bu tutum genel anlamda doğru kabul edilebilir olsa da, her web sitesi için kesinlikle işe yarayacağı anlamı taşımamaktadır.  Çünkü her Web sitesinin genellikle kendine özgü tasarımsal özellikleri bulunduğu için, sitenize uygun olan reklam boyutlarını bularak yerleştirmek en akılcı yoldur.

Efsane 2: Daha yüksek ücretler ödeyen anahtar kelimelerle ilgili web sitesi kurmak, daha az ücret ödenen anahtar kelimelerle ilgili Web siteleri kurmaktan daha karlıdır.

Gerçek 2: Ciddi anlamda profesyonel bir SEO uzmanı iseniz, bu efsaneyi geçerli kabul edebiliriz.  Çünkü yüksek ücretli anahtar kelimeler de, rekabetinde çok üst düzey olacağı unutulmamalıdır. Aksi halde daha rahat yükselme sağlayacağınız düşük anahtar kelime ücretleri bulunan kategorilere yönelmek, daha mantıklı bir seçenek olabilir.

Efsane 3: Google reklam ağı olan Adsense ani bir şekilde hesabınızı yasaklandığında, kendinizi bu yasaklama üzerinden savunmak için artık hiçbir şansınız yok.

Gerçek 3: Bu bilginin temeline indiğimizde, aslında yanlış bir bilgi olduğunu söylemek mümkündür.  Çünkü Google Adsense hesabınız askıya alıp ya da tamamen kapatmadan önce, yanlış giden şeyler için iki defa uyarı gönderir. Dünya genelinde milyonlarca Adsense yayıncısı olduğunu düşünürsek, Google’nin yapılan yanlışlıklar için her yayıncı ile birebir muhatap olma imkanının olmadığını veya böyle bir imkanın çok büyük maliyetler doğuracağını bilmemiz gerekir.  İkinci seçenek olarak ise, Google Adsense hizmet şartları ile ilgili hiçbir şekilde fikrinizin bulunmadığını kanıtlarsanız, hesabınızı yeniden aktif hale getirebilirsiniz.  Lakin bu seçeneği kullanmak, oldukça zordur.

Efsane 4: Google Adsense ile çok kısa sürede, çok büyük paralar kazanılabilir.

Gerçek 4: Bir web sitesi açarak bu web sitesine Adsense kodları ekleyip çok iyi paralar kazanabilmek, normal hayatta yapılan her işte olduğu gibi, önemli ölçüde emek ve gayret istemektedir.  Farklı işlerde gösterilen emek ve gayretin neticesinde başarılı olmak nasıl mümkünse, Google Adsense içinde durum aynıdır. Tabii ki burada yapılması gereken, oldukça doğru bir strateji izlemektir.

Efsane 5: Web sitesini sürekli olarak ziyaret eden kullanıcılar, reklam gelirlerini artırır.

Gerçek 5: Direkt olarak böyle bir düşünceyi savunmak, oldukça yanlıştır.  Ancak Web sitesinin sürekli ziyaret edilmesi, Web sitesinin değerini artırarak daha fazla ziyaretçi çekeceği için, dolaylı yoldan bu efsaneye doğru kabul edebiliriz.  Bu varsayımın, reklam gelirlerine direkt olarak katkısı bulunmamaktadır.

Efsane 6: Adsense kullanarak binlerce lira kazanan yayıncılar, bu kazancı her gün milyonlarca insanın ziyaret ettiği bir web sitesi üzerinden elde etmektedirler.

Gerçek 6: Google Adsense ile aylık binlerce hatta on binlerce lira kazanan web sitelerinin olduğu, tartışılmaz bir gerçektir.  Ancak Adsenseden aylık çok büyük paralar elde eden çoğunluk, bunu sadece bir tek web sitesi ile değil, birden fazla web sitesi ile yapmaktadır.

Yukarıda Google Adsense hakkında yıllardır dolaşan 6 efsane ve bu efsanelere göre 6 gerçek hakkında bilgiler verdik.  Sizinde bir web siteniz var ve gerekli düzeyde reklam geliri elde edemediğinizi düşünüyorsanız, reklam yerleşimlerinde veya farklı etkiler üzerinde yanlış bir strateji izliyor olabilirsiniz.

Adsense reklam yerleşimi için Web sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçmeniz halinde, reklam yerleşimlerini inceleyerek profesyonel bir şekilde tüm eksiklikleri gidererek, reklam gelirlerinizi arttırabiliriz.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir