İçeriğe geç

Google Gelişmiş Arama Komutları

Google’ın bize sunduğu imkanların sayısı her geçen gün artıyor. Bu içeriğimizde Google’da arama yöntemlerini ele alıyoruz. Google bize birçok imkan sunuyor, ancak insan diline ulaşmak kolay değil. Peki Google’ın bizi tam olarak anlamasını, yani aradığımız sonuçlara en yakın şekilde arama yapmasını nasıl sağlarız? İşte bunun için bazı yöntemler.

En gelişmiş arama algoritmasına ve ağına sahip Google bazen aradığımız şeyleri karşımıza çıkartamayabiliyor. Bu sorunu aşabilmek için bazı yöntemler var. Bunları sizlerle paylaşmak istedik.
İstemediğiniz Kelimeleri Çıkartın
Eğer bazı kelimeleri aramadan çıkartmak istiyorsanız – kullanın. Buna AdWords’de Negatif Eşleme diyoruz.
Kelime Çıkartma
Arayacağınız kelimeyi unuttunuz mu 🙂
Eğer bir cümledeki kelimeleri unuttuysanız ve unuttuğunuz kelime sayısını biliyorsanız Google size şu formülle yardımcı oluyor: “AROUNDt (Aklınıza gelmeyen kelime sayısı)”
AROUND(1)
OR Araması
Bazen aramamız gereken iki seçenek arasında kalabiliyoruz. Bu gibi durumlarda OR koyarsak, Google’ın da bizim gibi düşünmesini sağlayabiliriz.
SEO or SEM
Belirli bir sitede arama yapın
site:bertanuzun.com anahtar kelime şeklinde yaptığınız arama sonuçlarında bertan uzun sitesinin içinde “anahtar kelime” geçen içerikleri bulacak.
Site İçi Arama Yapma
Unutulan Tek Kelime
Bir cümledeki tek kelimeyi unuttuysanız Google’dan yardım isteyebilirsiniz. Hatırlamadığınız kelimenin yerine “*” koyun.
Google Unutulan Kelime Arama
Özel URL yada Özel Sayfa Arama
Özel bir Sayfayı aramak için “intitle:” yada özel bir URL’i aramak için “insite:” yazın.
intitle
Bir Cümlelik Arama Yapma
Eğer belirli bir cümle yada paragraf için arama yapıyorsanız, çift tırnak kullanın. Bu şekilde unuttuğunuz yada bulamadığınız paragraf, cümle yada şarkı sözü bulabilirsiniz.
Google Gelişmiş Arama Teknikleri

Oyla
Kategori:Google

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir