EFT Ne kadar Sürer?

Finans

EFT Nedir? Bankalararası yapılan para transferi işlemine EFT adı verilir. Açılımı; elektronik fon transferidir. İki farklı banka arasında yapılan bir para transferi işlemidir. Banka içi yapılan transferlere ise Türkçe’de havale ismini vermekteyiz.

EFT süresi, gerçekleştirilecek olan para transferinin işlem saatine ve bankaların yoğunluk durumuna göre farklılık göstermektedir.  Mesai saatleri arasında yapacağınız para transferi 10-15 dakikada gerçekleşecektir.

A bankasına ait olan bir hesaptan, B bankasına ait olan bir hesaba para aktarılması anlamına gelen EFT işleminin gerçekleşeceği saatler, söz konusu bankalar tarafından belirlenmektedir. Gece yapılan EFT işleminin hesaba anında geçmeme nedeni ise budur. Eğer yapacağınız ya da alacağınız para transferi anında hesaba geçsin istiyorsanız, bankaların EFT işlem saatleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü belirlenen saat aralığının dışında gerçekleştirilen işlemler ertesi güne kalacaktır.

Banka müşterileri, İBAN numarası ile istedikleri her an para transferi yapabilmektedir fakat bu, işlemden kısa bir süre sonra para transferinin gerçekleştirileceği anlamına gelmiyor. EFT işlem saatleri dışında işlem yapan ve konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler, EFT hesaba geçmedi diyerek telaş yapmaktadır. Bu durumun çoğu zamanda nedeni; işlem saati dışında EFT yapmaktır. Eğer EFT saatinde bir sorun yok ise para hesaba maksimum yarım saat içerisinde geçecektir.

Banka EFT Saatleri

Banka EFT saatleri, işlem yapılacak olan bankadan bankaya göre değişmektedir. Bu sebeple EFT yapacak olan kişi, kendi çalıştığı bankanın eft saatlerini dikkate almalıdır. Bu saatlerin dışında yapılacak olan işlemler nedeniyle hesaptan hesaba para aktarımı ertesi güne kalacaktır.

Bankalara göre eft işlem saatleri aşağıdaki gibidir:

  • QNB Finansbank – Enpara 09.00 ile 17.15 arası
  • İş Bankası 09.00 ile 17.00 arası
  • Odeabank 08.30 ile 17.00 arası
  • Ziraat Bankası 08.30 ile 17.0arası
  • Vakıfbank 09.00 ile 16.30 arası
  • TEB 09.00 ile 17.00 arası
  • Yapı Kredi 09.00 ile 16.45 arası
  • Denizbank 08.00 ile 16.00 arası
  • Garanti BBVA 09.00 ile 17.15 arası
  • Akbank 09.00 ile 17.00 arası

Bu saat aralıklarında EFT yapan kişilerin EFT kaç saatte hesaba geçer sorusunun cevabı genel olarak 10, 15 dakikadır. Bazı durumlarda, bankalarda oluşan yoğunluk sebebiyle EFT süresi 30 dakikayı bulabiliyor.

EFT Hafta Sonu Ne Zaman Hesaba Geçer?

Hafta sonu EFT yapan kişiler, mesai saatleri dışında olduğu için EFT hafta sonu ne zaman hesaba geçer diye merak ediyor. Hafta sonu yapılan EFT işlemlerinin gerçekleşme zamanı hafta başı yani pazartesi günüdür. İster cumartesi günü yapılmış olsun, ister pazar günü yapılmış olsun, isterse de cuma günü bankanın EFT süresi dışında yapılmış olsun, paranın hesaptan hesaba aktarılması pazartesi günü EFT işlem saatinin başlaması ile geçecektir.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir