E-ticaret Eğitimi

İçindekiler

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Dönüşüm oranı optimizasyonu yani Conversion Rate optimization (CRO) web sitenizin potansiyelini ve kazancını en üst düzeye çıkarmanızı ve mevcut kitlenin geri dönüşünü iyileştirmek için kullanıcı geri bildirimlerinin yanı sıra verileri de kullanarak yapılır. Dönüşüm Oranı Optimizasyonu web sitenizden yatırım getirisini arttırmak için analitik verileri ve kullanıcı geri bildirimlerini kullanma sürecidir. Bu işlem tüm web sitelerinin işlem sayısını ve güvenilirliğini arttırmak için yapılabilir. Her sitenin iyileştirmek istediği bir metrik olması nedeniyle, Dönüşüm oranı optimizasyonu sadece e-ticaret siteleriyle sınırlı değildir. En yüksek dönüşüm oranı en iyi tasarlanmış siteler ile geliştirilebilir. Bu iyileştirme ile sitenizin dönüşüm sürecini geliştirebilecek ve doğru müşteriler elde ettiğinizden emin olabileceksiniz. Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

A/B Testleri

A/B Testi web siteleri üzerinde yapılan bir deneydir. Web 2.0 dünyasında hem iş modeli hem de tasarımlar yenilikler kazandı. Tüm dünyada yer alan web sitelerinde kullanılan büyük butonlar ve renkli tasarımların görüntüsünün aksine çok fazla dönüşüm getirmediği görüldü. Bu nedenle A/B testi ortaya çıktı ve sitelerin 2 den fazla varyasyonu ile yapılan deneylerle hangisinin daha fazla dönüşüm ve kazanç getirdiği tespit edilebildi. Bu test Anasayfa, üyelik sayfası, satış sayfası yada landing pageler için uygulanabilir. Üyelik, satışa dönüş, tıklama gibi metrikler takip edilebilir. A/B Testi Nasıl Yapılır?

Mobil Trafiği Önceliklendirin

Günümüzde web sitelerine mobil cihazlar daha fazla trafik gönderiyor. Sitenize giren ziyaretçilerin masaüstünde yapabilecekleri tüm işlemleri ve tam deneyimi sunmak için, mobil cihaz optimizasyonu için yatırım yapın.

Cihazlara Göre E-ticaret

Araştırmalar, mobil trafiğin; endüstri veya ülkeye bakılmaksızın e-ticarete hakim olduğunu göstermiştir. 13 Popüler e-ticaret kategorisine baktığımız zaman, mobil trafik yaklaşık olarak %67,2 olduğu görüldü. Yemek-Gıda endüstrisi ise en yüksek mobil trafiğe sahip sektördür. Bu kullanıcıların hareket halindeyken “yakınımdaki restoran” araması yapma olasılıkları olduğu için mantıklıdır. Yine de tüm bunlar dikkate alındığı zaman, masaüstü trafiğin alakasız veya gelirsiz olduğunu göstermez. Kitap endüstrisi hala %40.3 trafiğini masaüstünden alır ve kar eder. Mobil cihazlar açık şekilde çok önemlidir. Ancak masaüstü kullanıcılardan hala çok miktarda trafik geliyor. 

Önce Mobil İçin Optimize Edin

E-ticaret sitenizin mobil kullanıcılarına odaklanın. Birinci platform olarak masaüstünü düşünmek yerine, birinci platformunuz mobil olsun. Eğer sitenize mobil cihazlardan daha fazla trafik geliyor ve kullanıcıların gereksinimlerini karşılayamıyorsa, satışlarınızı kaybedeceksiniz. Mobil cihazlar için optimizasyon sonrası genel trafik ve satışlarınızın arttığını göreceksiniz. 

En büyük mobil problemler:

 • Kullanıcıların mobil cihazlarda bazı sayfalara erişememesi.
 • Yavaş yükleme hızları.
 • Karmaşık içerik problemleri.
 • Eksik veya boş başlık etiketleri. 
 • Yönlendirme zincirleri. 
 • Search Console’da yer alan mobil tarama hataları. 

SERP Özellikleri Kullanın

SERP özellikleri her geçen gün daha değerli hale geliyor. Arama motoru görünürlüğünüzü, otoritenizi, itibarınızı ve satışlarınızı arttırır. En çok kullanılan arama sonuçları, dünyanın çeşitli yerlerinde inceleme, site bağlantıları, resimler gibi sonuçlar gösterir. Araştırmalar incelemelerin kullanıcılar tarafından en çok dikkat çeken ve satışları arttıran SERP özelliği olduğunu göstermiştir. Bu incelemeler satışları attırmak için kullanılan en güçlü araçlardan biridir. Hızlıca güven inşası sağlar ve kitleye değer katar.

Backlink Profilini Çeşitlendirin

Google algoritmaları hangi siteleri önceliklendireceğine karar verirken hala başka sitelerce referans olan sitelere önem göstermektedir. Rakiplerinizin nerelerden backlink aldığını inceleyin. Yararlı içerikler oluşturmak, backlink almak için önemli bir adımdır. Kitleniz ve meslektaşlarınız içeriğinizi değerli bulursa, paylaşacak ve süreç size yarar sağlayacak. Sosyal meydalarda paylaş-kazan kampanyaları da bu süreçte size yardım edebilir. Backlinkin nofollow-dofollow olması fark etmez. Eğer size trafik getiren bir linkse ve özellikle otoriter bir siteyse yararı tartışılmaz pozitif olacaktır.

Teknik SEO Yatırımı Yapın

Araştırmalarım özellikle Türkiye’de yer alan E-ticaret sitelerinin, yüksek şekilde teknik problemler içerdiğini gösteriyor. 

En çok görülen teknik problemler:

 • Site hızının yavaş olması.
 • Tarama hataları yer alması.
 • 4xx, 3xx sayfa sayısının fazla olması.
 • Heading problemleri.
 • Optimize edilmemiş, alt etiketi girilmemiş görseller.

Schema İşaretlemesi Yapın

Schema.org işaretlemesi, Google’a ve diğer tüm robotlara siteniz hakkında tam bilmek istediklerini anlatır. Şema yapısı kullanmayan siteler Tıklama Oranı ve Trafik bakımından düşük sitelerdir. Globalde en iyi e-ticaret sitelerinin yarısı schema içerir. 

E-ticaret Schema Nasıl Yapılır:

 • Ürün fiyatı, stok adeti, açıklama ve yorumları ekleyin.
 • Tüm şemaları Yapısal Veri Test Aracı ile test edin. 
 • Google’da yer alan değişiklikleri sürekli takip edin ve uygulayın.
 • Şemaları otomasyonlaştırın.

Reklamlarda Duygusal Tetikleyiciler Kullanın

Satışları en üst düzeye çıkartmak için alıcılara duygusal tetikleyiciler kullanın. Müşterilere nasıl hitap ettiğiniz çok önemlidir. Bu hitaplar kullanıcılara derinlemesine bilgi, inceleme ve ilişki kurdurur. 

En Popüler Duygusal Tetikleyiciler

 • Ücretsiz Kargo
 • İndirimli Fiyatlar
 • Resmi Site
 • Şimdi Al!
 • Düşük Fiyat
 • Kargo Dahil
 • Ücretsiz İade Fırsatı
 • En İyi Fiyat
 • Ücretsiz iade
 • Hemen Kargo

Müşterilerinizin ihtiyacını stokla hızlıca karşılamak, ücretsiz kargo imkanı sunmak ürünü başka sitelerde araştıran kullanıcıları tetikler. 

Mümkün olduğunca indirim yapmak ve fiyat karşılaştırma sitelerine ürünleri dahil etmek, kullanıcıların sizi tercih etmesine nede olabilir. 

Müşterilere mümkün olduğunca çok ve şeffaf bilgiler sunmak müşteri kazanımına yardımcı olur.

Olayları Satışa Döndürün

E-ticaret işletmeleri için spor, konser gibi etkinlikler inanılmaz fırsatlar taşır. Kullanıcılar daha fazla para harca ve normalde satın almayacakları bir ürünü o an alabilirler. 

2014 Dünya Kupası süresince, Brezilya merkezli e-ticaret siteleri %27 artış gördü.

Almanya Dünya kupalarını kazandığından sonraki günlerde Alman ürünleri satan e-ticaret sitelerinde %75’lere varan satış artışı görüldü. 

Spor etkinlikleri sırasında, arama motoru reklamlarında kullanılan anahtar kelimeleri yaygınlaştırın. Alakalı terimleri eklediğinize emin olun.

Ziyaretçilerinize ilgilenebilecekleri ek ürünleri gösterin ve öneriler sunun. Bu yöntem, kullanıcının birden fazla ürün alma olasılığını arttırır.

Yüksek değerli promosyon ürünler sunun. Örnek vermek gerekirse Türkiye forması satın alacak bir kullanıcıya, ücretsiz isim ve numara basım imkanı sağlayın. 

Daha fazla satış yapmak için aciliyet duygusu yaratın. Acil durumlar insanların daha az düşünmelerini sağlayarak, dürtü yoluyla satın almalarına neden olur. 

Mümkünse kullanıcılara ürün için teklif verebilecek bir özellik sunun.

Ödeme Kanallarını Çeşitlendirin

Yüksek ödeme çeşidi sunan alışveriş sayfaları dönüşümlerin artmasına yardımcı olur. Ülkemizde kapıda ödeme imkanı çokça tercih edilmektedir. 

Önerdiğim ödeme kanalları:

 • Kapıda Nakit ve Kredi Kartıyla Ödeme
 • Banka Havalesi, Mobil Ödeme, Kredi Kartıyla Taksit
 • Bitcoin ve diğer alt coinler.
 • Paypal, Payoneer, Skrill, Webmoney

Unutmayın: Günümüzde herkes e-ticaret sitesi açıyor. Fark yaratmadığını sürece, başarı sağlayamazsınız. Herkese başarılar dilerim.

Kullanıcı Deneyimi ve Kolaylığı

Web sitenizi; engelli, yaşlı, büyük yada küçük herkesin kullanabileceği bir yapıda dizayn edin. Web mimarinizi kullanıcı deneyimi tasarımı süreçlerine hakim olan birine kurdurun. User Experince Design tekniklerini araştırın ve uygulayın.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

2 thoughts on “E-ticaret Eğitimi

  1. Gül Hanım merhaba, ilginiz için çok teşekkür ederim. Bu mesajınız sonrasında içeriği biraz daha güncelledim. Ayrıca daha sonra yeni eklemeler de yapacağım. Web sitenizin SEO problemleri için size en kısa sürede mail gönderiyor olacağım. Normalde bireysellere özel çalışmıyorum ama girişimci annelere full destek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir