Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama, internete bağlanan cihazlar üzerinden, internet kullanıcılarını hedefleyen pazarlama yöntemidir. Bu kavram ilk olarak 1990 yıllarında ortaya çıktı ve şirketler bu yönde stratejiler geliştirmeye başladı. Akıllı üretim, tüketim ve pazarlama kanalları geliştikçe, dijital pazarlama’da evrim geçiriyor. Gelişen teknolojiler ile tüm cihazlarla entegre olan pazarlama stratejileri geliştirmeniz gerekiyor.

Başarılı dijital pazarlama stratejileri, çift taraflı iletişim kurarak ve verileri analiz ederek kurulur. Geleneksel pazarlamadan dijital pazarlamayı ayıran en büyük fark, ölçeklenebilir ve geliştirilebilir olmasıdır. Bir gazete reklamını kaç kişinin gördüğünü ölçemez yada geliştiremezsiniz. Oysa Dijital pazarda böyle bir durum yoktur. Net şekilde ölçümlenebilir ve geliştirilebilir. Bir dergi reklamı ile tv reklamının entegre olması mümkün değildir, oysa internet reklamcılığı her kanalla entegre olabilir. Ayrıca daha geniş kitleye, daha uygun maliyetlerle ulaşılır.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Sürekli olarak dijital mecralar gelişiyor ve çeşitleniyor. Tüm kanallarda ortak stratejilerle yürütülecek kampanyalar yapmanızı öneriyorum.

 • SEO, SEM, ASO.
 • Sosyal Medya
 • E-posta Pazarlaması
 • Görüntülü ve Video
 • Mobil Uygulama, Oyunlar ve Siteler
 • SMS, MMS
 • Satış Ortaklığı
 • Yeniden Pazarlama
 • Çevrim İçi Broşür
 • İçerik Pazarlaması
 • Influencer Pazarlama
 • Veri Pazarlaması

Dijital Pazarlama Uzmanları Kimlerdir?
İnternet reklamcılığı alanında çalışan herkes bu kategoriye girer. Bu bağlamda; veri uzmanları, yazılımcılar, tasarımcılar, sosyal medya uzmanları, seo uzmanları, sem uzmanları görev alır.

Dijital Pazarlama Kitapları

Pazarlama 4.0 – Philip Kotler
“Teknoloji dünyası bugün o kadar hızlı ilerliyor ki, her bir değişim bir sonrakini daha da hızlandırıyor. Böyle bir ortamda ileriye doğru giderken pazarlama uzmanlarının yollarını bulmalarına yardımcı olacak bir temele ve referans noktasına sahip olmaları son derece önemlidir. Bu yönde yeni bir bilimsel temel atan Pazarlama 4.0 kitabı, dijital ve mobil geleceği icat etmeye ve anlamaya çalışan herkes için bir başlangıç noktası ve paha biçilmez bir kaynak olacaktır.”

● Sektörünüzde daha yatay, kapsayıcı ve sosyal bir iş ortamına dönüşümün göstergesi olan trendler nelerdir?
● Pazardaki bu dönüşümlere ayak uydurmak için planlarınız nelerdir?
● Sektörünüzde bağlantılı müşterilerin çelişkili doğasını gösteren durumların bazıları nelerdir?
● Şirketiniz, gençlerin erken benimseyici ve trend belirleyiciler olarak oynadığı rollerden yararlanarak daha büyük bir fikir payı nasıl elde edebilir?
● Şirketiniz, kadınların evdeki etkisinden yararlanarak pazar payını nasıl büyütebilir?
● Şirketiniz, daha büyük bir gönül payı elde etmek için netandaşları nasıl saptayabilir ve onlardan nasıl yararlanabilir?
● Markanız dijital dünyada insandan insana bir dokunuşa dayalı güçlü bir farklılaşmayı nasıl geliştirebilir?
● Şirketiniz ortak yaratımı benimseyip döviz kuru benzeri fiyatlandırmadan yararlanarak ve topluluğu harekete geçirip sohbetleri teşvik ederek geleneksel dört P’den dijital dört C’ye nasıl geçiş yapabilir?
● İşbirliğine dayalı müşteri ilişkilerini benimsemek için müşteri hizmetleri stratejinizde yapılması gereken temel değişiklikler nelerdir?
Dijital Pazarlama Stratejileri 2019 – Koray Odabaşı
DİJİTAL PAZARLAMA STRATEJİLERİ 2019 kitabı, başarısı kanıtlanmış etkili dijital pazarlama taktiklerini, kolay anlaşılır ve sonuca dönük şekilde anlatıyor. Dijital pazarlama alanında 20 yıllık tecrübenin yansımasını bulacağınız kitapta, aşağıdaki 5 konuda başarıya ulaşmak için yapılması gerekenler anlatılıyor

1,3 milyar web sitesi müşteri kazanmak için mücadele verirken, günde 10.000 pazarlama mesajı gören bireylerin dikkat süresi 8 saniyeye düştü. Böyle bir ortamda geniş kitlelere genel mesajlar vererek ilgilerini çekmek artık mümkün olmuyor. Hedef kitleyi alt gruplara bölmek ve ilgi eşiklerini geçmek için her gruba odaklı mesajlar vermek gerekiyor. Diğer siteleri geçerek hedef kelimelerde Google’da nasıl önde gelinebilir? Araştırma, strateji belirleme ve anahtar kelime seçimi, site üzerinde uygulama, site altyapı ve kullanışlılık durumunu geliştirme, web ortamından siteye bağlantı sağlama ve arama sonuç sayfası performansını geliştirme konularında yapılması gerekenler bu bölümde detaylı olarak anlatılıyor. Google Ads ve Facebook reklam sistemlerinde en iyi dönüşümü sağlayan stratejilere yer verilen bu bölümde, en iyi sonucu almak için reklam ayarlarının nasıl düzenlenmesi gerektiği, kelime seçim ve uygulama stratejileri, yüksek kalite puanı elde etme yolları konularında detaylı bilgi sunuluyor. En çok kullanılan metin, görsel ve sosyal reklam modelleri ile başarı sağlayacak stratejilere ve örneklere yer veriliyor. Sosyal medyadan somut ticari sonuç elde etmek için yapılması gerekenlerin anlatıldığı bu bölümde, uygulanacak en etkili stratejiler Facebook, Instagram, Twitter, Youtube ve Linkedin gibi site bazlı olarak ayrıştırılmış şekilde sunuluyor. E-bülten formatı, içeriği, gönderim zamanlaması ve sıklığı gibi konularda en iyi sonucun nasıl elde edilebileceğinin anlatıldığı bu bölümde performans analizine yer veriliyor.

Sonuç almaya yardımcı olmak için kitabın her bölümünün sonunda 30 maddelik kontrol listeleri (checklist) bulunuyor. Bu sayede, bölüm içinde anlatılan konuları toplu olarak inceleme ve çalışmaları kontrol etme imkanı oluyor.
Ayrıca her bölümün sonunda, bu kitabı okuduktan sonra uygulamaya geçmek için yapılması gereken işlere yer veriliyor. Böylece pek çok diğer kitapta yaşandığı gibi, kitabı okumak ve harekete geçmek arasındaki kopukluk ortadan kalkıyor.
Limitli bütçelerle bile çok iyi sonuç veren “Böl ve Fethet” yöntemi, daha önce pek çok marka için uygulandı ve o markaların önceki çalışmalarına göre büyük dönüşüm artışı sağladı.
Şimdi sıra sende!

Dijital Pazarlama – Olgu Şengül
CEO, CMO ve girişimciler için, iş arayanlar ve online reklam kanallarını hedefleyenler. Web sitesine ziyaretçi çekmek isteyenler. E-ticaret satışlarını arttırmak isteyenler için. PPC reklamları, Sosyal Medya, Mobil Pazarlama, E-posta Pazarlama, UX&UI
E-ticarette başarı için pazarlama ve dijital pazarlama süreçlerini anlaşılır modellerle anlatan çok değerli bir kitap, tüm girişimcilerin kütüphanesinde bulundurmasını tavsiye ederim.”
-Sina Afra-

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir