Dijital Pazarlama Eğitimi

Dijital Pazarlama Eğitimi

İçindekiler

Dijital Pazarlama Nedir?

Teknolojinin yarattığı rüzgar ve ortaya çıkardığı ürünlere bağlı olarak pazarlama sektörü de birçok değişime gebe kaldı. Bu değişimin sonucu ise yöntemlerin değişmesi şeklinde pazarlama sektörüne yansıdı. Dijital pazarlama adıyla ortaya çıkan süreç kısaca bir ürün veya hizmet sunan firmanın dijital platformlar üzerinde yaptığı tüm pazarlama çalışmaları olarak adlandırılabilir. Bu ücretsiz eğitim içeriğinde Dijital pazarlama süreçlerini daha iyi anlayabileceksiniz. Bu işin okulu en azından ülkemizde olmadığının görüşündeyim. Yine de master, yüksek lisans, MBA olarak olarak ülkemizde var. Puanlarını internetten araştırabilirsiniz.

Trendler, dijital pazarlama yöntemlerinin şuan bile hissedilebilen hegomonyasını daha da arttırarak neredeyse tüm pazarlama sektörüne hakim hale geleceğini göstermektedir. Bu pazarlama türünde birçok aracı ortadan kaldırılarak neredeyse doğrudan denebilecek bir ilişki kurulur şirket ile son kullanıcı arasında. Geri dönüşlerin ve etkileşimin muazzam hızlarda gerçekleşiyor olması iki tarafında elini ciddi derecede güçlendirerek ürün veya hizmet deneyimini maksimize etmektedir. Kullanıcıların yorumlarının da ışık hızıyla yayılabildiği düşünülürse, dijital pazarlama çok daha net anlaşılabilir. Örnekler sürekli çoğaltılabilir.

Günümüzde dijital pazarlamanın ilgilendiği platformlar temel olarak internet bağlantısı olan her cihaz olarak sınıflandırılabilir. Klasik pazarlama tekniklerinde kullanılan ilkeler, dijital pazarlama yöntemlerinde de geçerliliğini aynen korumaktadır. Bunun temel sebebi, pazarlama tekniklerini oluşturan ilkelerin platformlardan değil, insan psikolojisinden kaynaklanıyor oluşudur.

Dijital pazarlamanın temelini sosyal medya mecralarında veya diğer web siteleri ile uygulamalarda verilen reklamlar oluştursa da bu yönteme biraz vizyon katıldığında viral reklamlar gibi yöntemler de sıkça kullanılmaktadır. Amaç, olabildiğince hissettirmeden kitlelerin bilinçaltına ürünün veya hizmetin reklamını yerleştirmek ya da göz çıkarır derecede gözüne sokarak marka güvenilirliğini arttırmaktır. Sonuç olarak; dijital pazarlama yöntemleri tekerleğin yeniden icadı değil, pazarlama tekniklerinin günün trendlerine uygun hale getirilmesidir. 

Dijital Pazarlamada Tasarım

Web sitenize alıcı gözüyle baktığınız zaman, kendi siteniz olduğunu göz önünde bulundurmadan gerçekten tatmin oluyor musunuz? Evet bütün mesele bu. Sitenize alışveriş ya da hizmetleriniz hakkında bilgi almaya giren her kullanıcı web sitenizi beğenmeli ve güvenmelidir. Sadece kullanıcı memnuniyetinden ziyade arama motorları da kolay okuyabilmeli ve tatmin olmalıdır. Aksi taktirde dijital sektörde tutunmanız çok zor olacak. Rakiplerinizden üstün olmanız, kusursuz açılan mobil sayfalar, özellikle son günlerde adını sıkça duyacağımız AMP kullanımı olmadan bu iş gerçekten zor. Kurumunuzun kimliğini yansıtacak bu tasarıma 100 TL verip öğrenciye yaptırmanız size daha pahalıya mal olacağını unutmayın. Aynı şekilde SEO için heading kullanımı, css sprite tekniği ile birleştirilmiş görseller, karmaşık olmayan bir tasarım, responsive sayfa yapısı kullanılmalıdır. Bu öneriler Google başta olmak üzere Yandex, Bing gibi arama motorlarında bir adım öne çıkmanızı sağlar. Arama motorları sıra belirlerken kullanıcıyı en memnun eden en doğru içeriği vermeyi hedefler. Kullanıcıların aradıkları içeriğe doğru ve tam şekilde ulaşabilmesi önemlidir. Yönlendirme sayfalar gibi spam teknikleri sitenizi yukarı çıkartmayacaktır. İstikrarlı bir estetik anlayışı, basit kullanılabilir yapılar çok önemlidir.
Tasarım
Sonuç olarak dijital pazarlama yapacaksanız tasarım işinizi profesyonel ellere bırakmanız ve amatör davranmamanız gereken en önemli konulardan biridir.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama tekniklerini kullanarak amaçlanan şey, standart pazarlama teknikleri uygulanırken amaçlananla aynı şeydir. Müşterinin bir ürünü aldıktan sonra markayı unutması değil; tam tersine markaya bağlı kalması ve sonraki alışverişlerinde de aynı markayı tercih etmesidir. Dijital pazarlama yöntemlerini kullanırken gözardı edilemeyecek dört başlık mevcuttur.

Nerelerde Kullanılır? Google, Facebook, Instagram başta olmak üzere tüm internet sitelerinde, bloglarda, e-kitaplarda, videolarda, markalarda,  telefonlarda, akıllı saatlerde kullanılır. 

Elde Etme

Bir müşterinin markaya olan bağlılığını sağlamadan önce yapmanız gereken şey onu elde etmektir. Müşteri elde etmek, artan piyasa rekabeti koşullarında oldukça zordur. Klasik yöntemler izlenildiğinde dijital ortamda müşteriyi kazanmak oldukça zor olduğundan dolayı yapılması gereken şey hedef kitlenizin kullandığı web sitelerine ve diğer dijital mecralara reklam vermektedir.

Kazanma

Web sitenize giren kişiyi elde etmiş olursunuz ancak onu karlılığınızı arttıracak bir müşteriye çevirmeniz gerekmektedir. Kazanma kısmı her ürüne ve hizmete göre değişebileceğinden dolayı spesifik olarak anlatılabilecek bir nokta yoktur. Bu süreç tamamen satan ve satın alan arasındaki özel bir süreçtir.

Ölçümleme ve Optimize Etme

Sitenize gelen, sitenizden alışveriş yapan her müşterinin istatistiklerini tutabilecek etkin bir yapı kurarak sitenize gelip ürün almayan ziyaretçilerinizi nasıl müşteriye çevireceğinizi analiz etmeniz ve buna göre değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Ayrıca A/B Testi ile hangi görselin yada sayfanın daha çok ilgi çektiğini, satış yaptığını ölçmelisiniz.

Elde Tutma ve Kitleyi Büyütme

Müşterilerinizi çeşitli avantajlar sunarak kendinize bağlamalı ve ilerleyen süreçte kitlenizi genişleterek sorunsuz bir satış ağı kurmanız gerekmektedir.

Dijital Pazarlamanın Kullanıldığı Alanlar

 • Sosyal Medya Siteleri
 • Arama Motorları
 • Haber Siteleri
 • Sözlük Siteleri
 • Sosyal medya

ve benzerleri olarak sıralanabilir.

Dijital Pazarlama Teknikleri

SEO

Organik yani ücret ödenmeden ve yapay teknikler kullanılmadan trafik elde etmek amacıyla uygulanan teknikler bütünüdür. Odağında arama motorları ve kullanıcı deneyimi vardır.
Anlamsal SEO

İçerik Pazarlaması

İçeriklerin oluşturulma aşamasındaki mantığın marka bilincini oluşturmak, trafik artışını sağlamak gibi noktalar üzerinden kurulması.
İçerik Pazarlaması

Inbound Pazarlama

Çevrimiçi içeriğinizi kullanan müşterileri kendinize çekme, dönüştürme, bağlama ve hoşnut etme aşamalarını kapsayan, marka bağlılığını da arttıran süreci ifade eden pazarlama türüdür. İçerik pazarlamasının gelişmiş hali diyebiliriz. Inbound marketing’de ayrıca görseller, videolar, müzikler, e-kitaplar, haberler, sosyal medya ve SEO kullanılır.
Inbound Pazarlama

Sosyal Medya Pazarlaması

Potansiyel ve doğrudan hedeflenmiş müşteri kitlesini hedef alan pazarlama yöntemlerini ifade eder.
Sosyal Medya

Tıklama Başı Ödeme(PPC)

Tıklama başına ücret ödenerek yapılan reklamlar sonucu yapılan pazarlama işlemini ifade eden pazarlama yöntemidir. Örnek olarak Google Adwords, Facebook Reklamları vs. verilebilir.
Pay Per Click

Mail Marketing

Ürünü veya hizmeti mail listeleri üzerinden pazarlama sürecini ifade eder.
Mail Pazarlaması

Online PR

Marka bilinirliliğini ve saygınlığını korumak amacıyla web siteleri ve sosyal medya üzerinde yapılan çalışmaların tümünü ifade eden terimdir.
Online İtibar

Dijital Pazarlama Terimleri

Firmanız için gerçek bir dijital pazarlamacı işe almak istiyorsunuz. Konuya sizin de hakim olmadığınızı biliyorum. Bu yüzden seçeceğiniz kişiye aşağıdaki soruları yöneltebilirsiniz.
Abandon Nedir? Bir kullanıcı web sitesinde işlemi tamamlamadan yada yarıda bırakması olayıdır.
AMP Nedir? Hızlandırılmış mobil sayfalar.
Impression Nedir? Bir internet kullanıcısı bir internet sitesini ziyaret ettiğinde, sayfada bir reklam varsa bu reklam için bir görüntülenme yani impression gerçekleşir.
Adsense Nedir? Google’ın dünya çapında %90’a varan web sitesinde reklam yayını yapıp, yayıncılara para kazandırdığı platformdur.
A/B Testi Nedir? İstatistiksel olarak bir sayfanın verimliliğini ölçmeye yarar.
Anchor Text Nedir? Bağlantı yapılan linkler için yazılan kelimelerdir.
Barter Nedir? Takas, değiş, tokuş. Örnek : Banner takası.
Behavioral Targeting Nedir? Davranışsal hedefleme yani kullanıcı davranışına göre strateji oluşturma.
Bounce Rate Nedir?: Web sitesine gelen ziyaretçilerin hemen çıkma oranıdır.
Brand Awareness Nedir?: Marka farkındalığı anlamını taşır.
B2B Nedir? Business to Business yani firmalar arasındaki pazarlama işlemi.
B2C Nedir? Firma ile son kullanıcı arasında gerçekleşen ticaret. Business to customers.
CTA Nedir? Call to action yani ziyaretçiyi harekete geçiren metinlerdir.
PTS Nedir? Paid to sign up yani üyelik başı kazanç.
PTR Nedir? Paid to Read yani okunma başı kazanç.
PTP Nedir? Paid to Promote yani tanıtım başı kazanç.
CTR Nedir? Click Through Rate yani tıklama oranı.
Roi Nedir? Return on Investment (ROI) yaptığınız yatırımın size geri dönüşünü gösteren bir veridir.
Data Mining Nedir? Verileri analiz ederek ilerlemeyi ifade eder.
Geo Tarketing Nedir?: Coğrafi hedefleme anlamına gelir.
W3C Nedir? Sitelerdeki kodlama hatalarını gösterir.
SMTP Nedir? Simple Mail Transfer Protocol yani basit posta aktarım protokolü.
XML Nedir? Extensible markup language yani genişletilebilir biçimlendirme dili. Pek çok internet sitesi birbiriyle iletişim kurmak için XML kullanır.
Event Tracking Nedir? Bir web sayfasındaki dijital pazarlama amacımızın sonuçlarını Google Analytics Event Tracking ile takip edebiliriz. Bunlar indirme, mobil tıklama, satış, üye kaydı, telefon çağrıları gibidir.
Event Tracking Nasıl Yapılır? Google Analytics’de hedef tanımlaması yaparak yada etkinlik tanımlaması yaparak takip edilebilir.
Outbound Links Nedir? Sitemizden kullanıcıların çıkış yaptığı başka web siteleridir.
Outbound Links Nasıl Takip Edilir? Google Analytics koduna eklenecek Java Script kodu ve link çıkışına eklenecek onclick kodu ile takip edilir.
CRO Nedir? Conversion rate optimization yani dönüşüm oranı optimizasyonu demektir.
Click Fraud Nedir? Sahte tıklamalardır.
Conversion Nedir? Dönüşüm anlamı taşır.
Contextual Advertising Nedir? Belirli bir içeriği hedefleyen reklam türüdür.

Kurs Yerleri

Dijital Pazarlama Kurs Yerleri: İsmek, Bilgeadam, Olgu Şengul, Boğaziçi Üniversitesi, İtü, Bİlgi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi.

Kitaplar

 • Dijital Pazarlama – Olgu Şengül
 • Dijital Pazarlama Stratejilileri – Koray Odabaşı
 • Dijital Pazarlama Temelleri – Emre Gökşin
 • Dijital Çağda İllüzyonel Pazarlama – Adnan Veysel Ertemel, Mesra Şendir
 • Sosyal Medya ile Dijital Pazarlama – Alaattin Çağıl
 • Pazarlama 4.0 – Philip Kotler
Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

One thought on “Dijital Pazarlama Eğitimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir