Tıklama Oranı Optimizasyonu – CTR Optimization

Buraya Tıklarlar

İçindekiler

Tıklama oranı optimizasyonu yaparak Google reklamınızın aldığı tıklama oranını arttırabilirsiniz. Google Ads profesyonelleri için, T/O optimizasyonu rehberi.
Tıklama Oranı Nedir?
Türkçe karşılığı Tıklama Oranı olan CTR yani click through rate: bir reklamı tıklayan kullanıcıların, görüntüleyen kullanıcılara oranıdır.  Tıklama/Görüntüleme*100 şeklinde hesaplanmaktadır. Tıklama oranı yüzde ile ifade edildiği için x 100 ile yüzde değeri bulunmuştur.

Bir reklamı 1 kişi tıklar / 100 kişi görürse tıklanma oranı %1’dir, 5 tıklama ve 100 gösterim varsa, TO %5 olacaktır. İyi bir tıklama oranı Google hedeflerini gerçekleştirir. Yani reklamın, kullanıcılar tarafından alakalı bulunduğunun göstergesidir. TO reklam sıralamasında en önemli metriklerden biridir ve iyi bir tıklama oranı, Ads sıralamasına ciddi bir katkıda bulunur.

Sektörlere ve Google Ads Search – Display kanallarına göre Amerika 2018 Q1 – CTR Benchmarks görseldeki gibidir. Buna göre arama ağı kampanyaları ortalama %3.17, display kampanyaları %0.46 tıklama oranı almıştır.

SEM kampanyalarında tıklama oranını artırmak için için optimize etmek gerekir. Bu içerikte tıklama oranını arttırmak için harekete geçirici mesajlar, uzantılar ve URL yapılarını paylaşmak istiyorum. Bu rehber yıllarca Ads’de yaşadığım deneyimleri özetlemektedir.

Metin Reklamı

Başlık 1, Başlık 2, Başlık 3 (Yeni Geldi), Açıklama, Açıklama 2’nin anahtar kelimeleri içerecek şekile, dil kullanımına özen göstererek, tam olarak doldurulması optimizasyon sürecinde temel gerekliliktir.

Harekete Geçirici Mesajlar

1. Ücretsiz
Ücretsiz kargo, test, deneme gibi imkanlar T.O’yu arttırır.
2. Sınırlama, Sınırsız
Sınırlı süre, sınırsız imkan, sınırlı indirim gibi metinler etki gösterir.
3. Şimdi, Hemen, Dene
Şimdi dene, hemen sepet ekle, şimdi alışverişe başla, gibi mesajlar, tıklamaların artmasında etkili oluyor.

URL Yapısı

Google Ads bizlere gerçek URL ile sanal URL arasında fark olmasına izin veriyor. Yani reklamda görünen link çalışmasa dahi, reklamı kolayca kurgulayabiliyoruz. Bu nedenle Yol 1, Yol 2 kısımlarına, anahtar kelimeleri barındıracak sanal URL yapıları oluşturabilirsiniz.

Reklam Uzantıları

Reklamlarımızın tıklama oranını arttıracak en etkili özelliklerden birisidir. Bu reklamın boyutunu arttıracağı için tıklama oranını da rahatlıkla arttıracaktır. Reklam uzantılarında yer alan her tıklama, reklamınızın başlığı ile yapılan tıklamayla aynı ücreti yazacaktır.

Site bağlantısı uzantısı: web sitenizin alt sayfalarını reklamlara ekleyebileceksiniz.
Açıklama metni uzantısı: ile reklamınıza daha fazla bilgi metni ekleyebilirsiniz.
Ek açıklamalı snippet: Destinasyonlar, Hizmetler, Kurslar, Lisans Programları, Mahalleler, Markalar, Modeller, Öne Çıkan Oteller, Programlar, Sigorta Kapsamı, Stiller, Sunulan Olanaklar ve türler reklamlara eklenebiliyor.
Telefon uzantısı: Reklamların yanında görülebilecek şekilde tıkla ara özelliği çalışan bir uzantıdır.
Mesaj uzantısı: E-posta ve SMS şeklinde, kullanıcılara daha fazla bilgi almaları için form göndertebilirsiniz.
Yer uzantısı: İşletmenizin konumunu ekleyebileceğiniz, Google maps harita tarifi.
Satış ortağı yer uzantısı: Ürünlerinizi satan bayileri de reklamlarınıza ekleyebilirsiniz.
Fiyat uzantısı: Ürününüzün fiyatlarını listeleyebileceğiniz bir ekran, şuanda Türkiye’de kapalı.
Uygulama uzantısı: Eğer iOS yada Android tarafında, uygulamanız varsa, reklam kampanyalarınıza indirme linkini ekleyebilirsiniz.
Promosyon uzantısı: Eğer ürünlerinize dair promosyonlarınız varsa, sizi buraya alalım.

Anahtar Kelimeler

Doğru anahtar kelime listesi ile yayın yapmak, negatif olan anahtar kelimeleri eleme listesine eklemek, alakasız anahtar kelimeleri kaldırmak tıklama oranını arttırıcı optimizasyonlardan biri. Benim anahtar kelime eşleme biçimim devamlı, her arama ağı reklam kampanyası için sıralı eşlemedir.

Reklam Görselleri

Bir görüntülü reklam kampanyası kurgusu için, birden fazla banner ile test etmenizi öneririm. Bu sayede A/B testi gerçekleştirmiş olacak ve en etkili sonuçlar doğuran bannerı anlayabileceksiniz.

Tıklama Başına Ücreti Arttırma

Tıklama oranını arttırıcı bir diğer metriktir. Bildiğiniz gibi en çok parayı veren değil, en iyi optimizasyonu yapıp en çok parayı ödeyen Google Ads’de üst sıralarda yer alır.

Herkese başarılar dilerim.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 1 Ortalama: 1]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir