İçeriğe geç

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu – (CRO)

Dönüşüm oranı optimizasyonu yani Conversion Rate optimization (CRO) web sitenizin potansiyelini ve kazancını en üst düzeye çıkarmanızı ve mevcut kitlenin geri dönüşünü iyileştirmek için kullanıcı geri bildirimlerinin yanı sıra verileri de kullanarak yapılır. Dönüşüm Oranı Optimizasyonu web sitenizden yatırım getirisini arttırmak için analitik verileri ve kullanıcı geri bildirimlerini kullanma sürecidir. Bu işlem tüm web sitelerinin işlem sayısını ve güvenilirliğini arttırmak için yapılabilir. Her sitenin iyileştirmek istediği bir metrik olması nedeniyle, Dönüşüm oranı optimizasyonu sadece e-ticaret siteleriyle sınırlı değildir. En yüksek dönüşüm oranı en iyi tasarlanmış siteler ile geliştirilebilir. Bu iyileştirme ile sitenizin dönüşüm sürecini geliştirebilecek ve doğru müşteriler elde ettiğinizden emin olabileceksiniz. Dönüşüm oranını arttırmak için bazı önerilerim var.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Kullanıcı Deneyimi – Müşteri Yolculuğu
Dönüşüm optimizasyonu işlem tamamlama sürecine kadar, siteye giren ilk ziyaretçiymiş gibi tüm süreci anlamak, sezgilerle ilerleyebilmek ve kolay olması gerekir. Alışveriş sepeti neden terk ediliyor, sayfadan hemen çıkma oranı neden yüksek gibi soruların cevapları aranması gerekir.

Dönüşüm Hunisi Analizi
Ziyaretçilerin neden dönüşüm sağlamadığını ve dönüşüm hunisindeki olası engellerin tespit edilmesi gerekir. Bu engeller öncelikli teknik olarak kontrol edilir ve sonra ziyaretçi gözüyle: Süreç kafa karıştırıcı mı? Harekete geçirici mesajlar açık mı? gibi soruların cevapları aranır.

Deney Üretimi
Kullanıcıların sahip olabileceği endişeleri ve deneyimleri yaşamak ve farklı hipotezler üretmek gerekir. A/B Testleri bu sürecin en önemli kısımlarından biridir. https://bertanuzun.com/ab/ A/B Çok Değişkenli Test Nedir ve Nasıl Yapılır? Isimli içeriğimize göz atın.

Plan Testi
Deneyler elde edildikten sonra geçerli iş planının kazandırdıkları ve gelecekte kazandıracakları hesaplanır. Gelecek zamanda, geçmişte yapılan deneylerin ve yakalanan oranların kaydedilmesi ve kayıtlara sürekli erişilebilmesi gerekir.

Raporlama ve Analiz
Sonuçların beklenen sonuçlara göre karşılaştırılması, ileriye yönelik bir plan oluşturulması zorunludur. CRO sürecinde tamamlanamayan, ileriye yönelik yapılabilecek işlemler de kayıt altına alınmalıdır. Kayıtların da iş planına dahil olması gerekir.

Dönüşüm Oranı Danışmanlığı
Bu işi yaptırabilmek profesyonel bir ajanstan yada uzmandan yardım alabilirsiniz.

 

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu – (CRO)
5 (100%) 2 oy
Kategori:Dijital Pazarlama

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir