Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Dönüşüm Arttırma

İçindekiler

Dönüşüm / Conversion Nedir?

Conversion yani Türkçesiyle Dönüşüm, dijital mecrada hedeflenen kazanımlara denir. Yaptığımız reklam modeline karşılık ne kadar dönüşüm aldığınızı takip etmek önemlidir. Çevrimiçi pazarlama kanallarının dönüşümlerini takip etmek kolaydır, Çevrimdışı pazarların ise her zaman çok daha zordur.

Dönüşüm Örnekleri

 • Ürün ve hizmet satışı,
 • Telefon çağrısı alma, e-posta alma,
 • Anket doldurma, üye olma,
 • Geri bildirim alma, iletişim formu alma,
 • Video izleme, içerik okuma da durumlara göre birer dönüşüm sayılabilir.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir?

Dönüşüm oranı optimizasyonu, yani Conversion Rate Optimization (CRO) işinizin potansiyelini ve kazancını en üst düzeye çıkarmanızı ve mevcut kitlenin geri dönüşünü iyileştirmek için kullanıcı geri bildirimlerinin yanı sıra verileri de kullanarak yapılır.

Dönüşüm Oranı: Dönüşüm Sayısı / Ziyaretçi Sayısı olarak hesaplanır.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu web yatırım getirisini artırmak için analitik verileri ve kullanıcı geri bildirimlerini kullanma sürecidir.

Her işin iyileştirmek istediği bir yanı olması nedeniyle, Dönüşüm oranı optimizasyonu sadece e-ticaret siteleriyle sınırlı değildir. En yüksek dönüşüm oranı en iyi tasarlanmış siteler ile geliştirilebilir. Bu iyileştirme ile sitenizin dönüşüm sürecini geliştirebilecek ve doğru müşterilere ulaştığınızdan da emin olabileceksiniz. 

Dönüşüm Oranı Nasıl Arttırılır?

Dönüşüm arttırmak için pazarın hacminin ve gittiği yerin farkındalığı önemlidir. İşlemler bütünü Google Optimize ile A/B Testi, Google Analytics, Hotjar gibi araçlar yardımıyla yapılır. Süreçte müşteri yolculuğu incelenir ve karşısına çıkabilecek engeller ölçülür. Cihaz uyumsuzlukları giderilir ve uyum daha da iyileştirilir. Hedef kişilerle iletişimin önündeki engeller araştırılır. Daha estetik kaygılar ve ögeler ile tasarım geliştirilir. Site haritası, bilgi mimarisi, içerik, başlık ve link hiyerarşisi düzenlenir.

Dönüşüm

Nitel Araştırma

Kullanıcılara Bir Ödev Verin

Sahip olduğunuz sitenin türüne bağlı olarak kullanıcıya belirli bir görev atayın. Örneğin, perakende satış siteniz varsa, test cihazından kendilerini mükemmel kışlık palto bulmasını isteyin. Sevdikleri bir şeyi bulmalarını isteyerek bilişsel satın alma süreçlerini harekete geçirir ve testi daha orijinal hale getirir.

Dürüstlük Kuralları

Test cihazına yüksek sesle düşünmelerini ve duygularını bildirmeleri konusunda dürüst olmaları gerektiğini söyleyin. Duygunuzun incinmeyeceğini de belirterek, size iyilik yapmalarını sağlayın.

Oturumu Kaydedin

Test cihazından ekranını kaydetmesini istediğinizden emin olun, böylece nasıl gezindiklerini görebilir ve testleri evlerinde tek başlarına yapmalarını sağlayabilirsiniz. Ekran kaydı 3. parti bir uygulama kullanılarak yapılabilir.

Testleri Asla Durdurmayın

Ayda en az 5 kullanılabilirlik testi yapmayı deneyin. Ardından ekibinizle birlikte video kayıtlarını izleyin. Daha sonra, göz takibi dahil olmak üzere bir ajanstan yardım alarak daha ileri tekniklere geçebilirsiniz. Ancak bunun sizi şimdilik tutmasına izin vermeyin, yalnızca tanıdığınız kişilere sorarak, sitenizi kullanmalarını izleyerek mümkün olduğunca fazla bilgi edinmeye çalışın.

Bulguları Özetleyin

İnsanların mobil sitenizle ilgili neleri beğenip neleri beğenmediklerini ve çözülecek fikirleri ve sorunları belgeleyin.

Nicel Araştırma

Nicel araştırma, yeni görüşler bulmak ve nitel araştırmalarınızdaki bulguları doğrulamak için harika bir yoldur. Google Analytics, veri kazma için bir altın madenidir.

Müşteri Yolculuğunu İzleyin

Google Analytics’de bir hedef akışı oluşturun. Hangi sayfaların en yüksek çıkışlara sahip olduğunu analiz ederken, kötü hızın, ziyaretçilerin neden ileriye gitmediğini belirleyen faktör olabileceğini unutmayın. Hem UX’i hem de hızı gözden geçirin.

Açılış Sayfaları – Çıkış Sayfaları

Google Analytics’de Site İçeriği altında yer alan Açılış Sayfaları – Çıkış Sayfalarını izleyin. Hangi sayfaların iyi performans gösterdiğini ve hangilerinin geride kaldığını izleyin. Zayıf sayfalarda olan şey nedir sorusunu kendinize sorun. Burada problem içerik, tasarım veya hız olabilir.

İşinizin Değerini Arttırın

 • Markanızın en iyi versiyonunu öne çıkarın. Satın alma kaygısını azaltmak ve tüketiciyi harekete geçirmek için kim olduğunuzu ve neler sunduğunuzu açıkça belirtin.
 • Ziyaretçilere neden satın alabileceğiniz en iyi şirket olduğunuzu hatırlatın. Ürün sayfasında, satın alma kaygısını azaltan ifadeleri ya harekete geçirme ifadesinin tepesine ya da yakınına yerleştirerek test edin. 
 • Uzun metin paragraflarını insanlar nadiren kaydırır veya okur, bu nedenle onlar için sayfanın üst kısmına hedefleyin.
 • Net bir tasarımla gerçekleri ve sayıları verin.
 • Kullanıcı incelemelerine ve yorumlarına izin verin.
 • Odağınızı navigasyon ve site aramaya verin.
 • Ana sayfa genellikle uygulanabilirlik yerine kampanyalara odaklanır. Sayfanın üst kısmına popüler kategoriler eklendiğini test edin, böylece hareket halindeyken tüketiciler ihtiyaç duyduklarını çabucak bulurlar.
 • Çoğu tüketici web sayfalarını okumaz – kelimeleri simgelerle ve görüntülerle tarar ve bağlar. Büyük metin paragraflarını kolayca sindirilebilir simgeler, madde işaretleri listeleri ve resimlerle değiştirmeyi test edin.
 • Gereksiz tüm kelimeleri kaldırın.
 • Netliği artırmak için madde imli listeleri kullanın.
 • Net başlıklar ve alt başlıklar kullanın.
 • Mesajınızı iletmek için simgeleri kullanın.
 • Bir ziyaretçinin sohbet botları, pop-up, bülten abonelikleri ve / veya sosyal medya üzerinde paylaşılması istenmesi durumunda, birincil amaçtan (satın alma) dikkatleri dağılır.
 • Aciliyet gibi ikna teknikleri, mobil tüketicilerin harekete geçme konusunda motive edilmesine yardımcı olabilir. Alaka düzeyi ve azaltılmış dikkat dağıtıcı öğeleri kaldırmak, dönüşümleri arttırabilir.
  Lyst sitesine “Acele edin! Bu ürün ürün bir şekilde satılıyor” ibareleri ekledikten sonra dönüşümleri %27 arttı.

Satın Alma Kaygısını Azaltmak

Çevrimiçi satın alırken satın alma kaygısı yüksek olabilir – özellikle de gereksiz alanlar farklı cihazlarda problem yaratabilir.

 • Gereksiz tüm alanları kaldırın.
 • Orijinal ürün incelemeleri, tüketicinin kendi gereksinimlerini karşılayan doğru ürünü bulmasına yardımcı olabilir. Yorumlar ayrıca, gerçek insanların ürün kalitesine kefil olduklarını gösteren sosyal kanıtı güvence altına alarak ikna etme tekniği olarak da hareket eder.
 • Ürün karşılaştırması zor satın alma kararları veren kullanıcıları ikna edebilir.
 • E-ticaret sitelerinin sepetlerinde ek nakliye ücreti varsa, ziyaretçilerin %61’i satın alma işleminden vazgeçti.
 • Uzun veya karmaşık ödeme işlemleri nedeniyle satın alımların% 27’si terk edildi.
 • Ziyaretçilerin misafir olarak ödeme yapmasına izin verin.
 • Detaylara neden ihtiyacımız var? Neden bir kimlik numarasına, e-postaya veya telefon numarasına ihtiyacınız olduğunu belirtin (örn. Teslimat)
 • Sayısal alanlar için sayısal klavye tetikleyicileri kullanın. 

Arama Motoru Fonksiyonları

Gelişmiş site arama fonksiyonları sunarak, müşteriniz için hayatı kolaylaştırın.

 • Otomatik tamamlama.
 • Yazım önerileri.
 • Alaka düzeyi sıralaması.
 • Sonuç bulunamadığında alternatif öneriler.
 • Arama sonuçları kolayca taranabilir.
 • Eş anlamlılar listesi üzerinde çalışın, “sonuç yok”, ziyaretçilerin sizin ürününüz olmadığını düşünmesine neden olur.

Mango, sonuç bulunamadığında yazım önerileri ve alternatifler ekleyerek aramayı geliştirdi, bu sayede dönüşüm oranını %4,5 arttırdı. 

Alaka Düzeyi

Alaka düzeyi, tüketicilere ihtiyaç duydukları tam bilgiyi vermek anlamına gelir. Ürün sayfalarında bunları yaptığınızdan emin olun.

Gelişmiş Ödeme Yöntemleri

Müşterilerinizi arttırmanın bir diğer yolu da, bol çeşitli ödeme yöntemi kullanmaktır. Ayrıca ödeme ekranı ve o ekrana kadar geçen müşteri yolculuğu basit olmalıdır. Karmaşık bir yapı her zaman kullanıcıları daha da zorlar.

Bu ödeme sistemlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Kapıda ödeme yöntemleri.
 • Tüm kredi kartları ve taksit sistemleri.
 • Banka havalesi ve offline nakit ödemelerinde indirim imkanı.
 • Paypal-WebMoney-Payooner
 • Bitcoin-Altcoinler
 • Google Pay (Mobil için çok iyi bir yöntem buna biraz daha değineceğim)

Google Pay Mobil Ödemeyi Kolaylaştırır

Şirketler Mobilde Kazanmak İstiyorsa, harika bir ödeme deneyimine sahip olmaları gerekir. Ortalama olarak, ziyaretçilerin bir satın alma işlemini tamamlamak için 120 dokunuş yazması gerekir; bu, kullanıcıların “% 25’inin çok uzun / karmaşık ödeme süreci” nedeniyle siparişleri bırakma nedenlerinin bir açıklamasıdır. Google Pay ile 4 dokunuşta ödeme alınabilir.

Mobil Dönüşüm Nasıl Arttırılır? 

Mobil cihazda kazanmaya hazır olun. Çoğu web sitesi mobilde, masaüstünden daha fazla trafik alıyor. Ancak bir çok site hala mobil mükemmellik için optimize edilmemiştir. Bunu düzeltmenin zamanı geldi!

Mobil tasarım ilk odaklanmamız gereken alan olsun. Tasarlayın, mobil uyumluluk testi ile test edin ve mobil cihazda gözden geçirin. A/B testleri yaparak UX ve ciro gelişimi hedefleyin.

Web sitenizin mobil versiyonu, masaüstünden daha düşük bir dönüşüm oranına mı sahip? İyi haber. Bu kurs harika bir mobil deneyim oluşturmanıza yardımcı olacak.

İngiltere’de mobil ve masaüstünde harcanan süreleri karşılaştırdığımızda, mobilde harcanan sürenin sürekli arttığını görüyoruz.

Mobil Siteyi Geliştirmek

Mobil sitenizde, herhangi bir değişiklik yapmadan önce, mobil dönüşüm oranlarını ölçtüğünüz den emin olun. Hedefleri belirledikten sonra mobil başarınızı ölçümleyebilirsiniz. Her zaman modern web teknolojisilerinden yardım alın.

Hızın Önemi

Cep telefonunda tüketici beklentileri arttı. Hızlı yükleme süreleri daha fazla mobil dönüşüm sağlamak için çok önemlidir. Serimizin ikinci bölümünde, hızın neden bu kadar önemli olduğunu ve mobil sitenizin performansını nasıl artırabileceğini inceliyoruz.

4G kapsama alanı ve güvenilir WiFi bağlantıları bölgeden bölgeye değişir. Bazı ziyaretçiler 3G veya 2G kullanarak sitenize erişecekler. Mobil beklentileri karşılamak için, tüm müşterilerinizin sitenizi nasıl deneyimlediğini anlamak önemlidir.

Mobil siteniz ne kadar hızlı?

Test etmek için, Mobil Web Sitenizin Hızını ve Performansını Test Edin.İyi bir sonuç alamazsanız, bazı değişiklikler yapmanın zamanı geldi.

Hızı arttırmak için yazılım geliştiricilerine ihtiyacınız var. Testmysite ile alınan raporu yazılımcınıza gönderin. AMP, PWA gibi teknolojiler en ileri mobil web teknolojileridir.

Hızın dönüşümler üzerinde doğrudan bir etkisi var. Dönüşüm oranları için Hız Endeksi eğrisini izleyin. Hemen çıkma oranı ve yükleme sürelerini birlikte hareket edebilir. Daha iyi hız, dönüşüm oranlarını ve hemen çıkma oranını iyileştirir. İskandinav Turizm şirketi TUI mobil hızını arttırdığında, mobil hemen çıkma oranı %31 azaldı.

Modern Teknolojilerin Önemi

Harika bir mobil deneyim sunmanıza yardımcı olacak birçok çözüm var. 

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)

 • Ortalama yükleme süresi 0.5 saniyedir.
 • Daha az data kullanır.
 • Sitede geçirilen süreyi arttırır.
 • %20 dönüşüm artışı sağlar.

İleri Web Uygulaması (PWA)

 • Daha güvenilir bir sistemdir.
 • Daha hızlı ve kullanıcı etkileşimlerine anında cevap verir.
 • Sürükleyici bir kullanıcı deneyimi ile cihazda doğal bir uygulama hissiyatı verir.

Güncellenme Tarihi: 21 Şubat 2019

Kaynaklar:

 • Google Learn Digital
 • Google Partners

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir