Çek Kaybedilirse Ne Yapılmalıdır?

Finans

Çek paraya dönüştürülebilen bir kağıt senet türüdür. Kıymetli bir evrak olan çek, “çek defteri” isminde olan defterin yaprağıdır. Bu yaprak üstünde; meblağ, ödemenin yapılacağı şahıs ve ödemeyi meydana getiren banka müşterisinin de detayları bulunmakla beraber, ödemeyi meydana getirecek olan çek defteri sahibi kişinin imza atarak çeke onay vermesi durumunda, çek artık “dönüştürülebilir” bir kıymet olma hususi durumunu kazanır.

Şahıs adına yazılmış çeklerin kaybolması durumunda, çeki kabul eden birisi söz mevzusu tutarı kendi adına çekemez fakat “hamiline” olarak yazılmış bir çek için ise aynı durum söz mevzusu değildir. Hamiline yazılmış çek, herhangi bir şahıs tarafınca bankaya gidilerek gerçek paraya dönüştürülebilir. Bu yüzden “hamiline” olarak yazılmış bir çekin kaybolması durumu daha da ehemmiyet arz etmektedir.

Çekimi Kaybettim Ne Yapabilirim?

Adınıza yazılmış bir çeki kaybettiğinizde, bu çeki yazan şahısla irtibata geçerek durumu bildirmeli ve böylelikle çek sahibinin banka ile lüzumlu görüşmeleri yapmasını sağlamalısınız. Çek sahibi, Kayıp çek durumu ile ilgili durumu bir dilekçe vasıtasıyla bankaya bildirmek durumundadır.

Sadece gene de “kati” bir pozitif netice çıkmayabilir. Bu yüzden çek sahibinin bir çok vakit Ticaret Mahkemesi’ne de giderek, kaybedilen çek ile ilgili önlem talepli dava açması ve böylelikle çekin kaybolduğunun dolayısıyla da, ilgili bankanın söz mevzusu çek karşılığında ödeme yapılmaması yönünde sonucun elde edilmesi amaçlanır. Bu şekilde bir dava sonucunun elde edilmesi de devamlı için “kesin” değildir.

Çek Kaybedilmesi Durumunda Yapılması Gerekenler

Çek kaybedilmesi durumunda yapılabilecek en süratli işlem güvenlik birimine başvurmaktır. Böylelikle güvenlik güçleri kaybolan çek ile ilgili tutanak meblağ. Bunun haricinde yapılabileceklerin en iyisi ise yazımızda daha ilkin de belirttiğimiz şeklinde söz mevzusu çekin iptalini sağlamaktır.

Sadece onay verilmiş bir çek söz mevzusu olduğunda bunu başarabilmek kolay değildir. Kaybolan çekin, herhangi bir şahıs adına yazılmış olması ise “hamiline” yazılmış olma senaryosundan kesinlikle daha iyidir.

Nitekim bu şekilde bir durumda çek, başkasının eline geçse de çekilemez. Genel olarak; yitik çek durumu için bankaya iyi bir dilekçe ile bildirim yapmak haricinde öteki yöntemler uygulanması zor, vakit isteyen ve meşakkatli yöntemler olup, neticeleri da kati değildir.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 2 Ortalama: 1]

One thought on “Çek Kaybedilirse Ne Yapılmalıdır?

  1. Çekimi kaybetdim ama boş bi halde imza meblağ falan yazılmamış ne yapmalıyım yardımcı olabilirmisinz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir