İçeriğe geç
Kategori: Bilgi Güvenliği

Cost Per Lead (CPL) Nedir?

CPL yönlendirme başına ödeme olarak çevirilebilir. Bir reklamveren sitesine yapılan yönlendirmeler için web sitesi sahiplerine yada yayıncılara ödeme yapar.

Ülkelere Göre Alan Adı Uzantıları ve SEO

Bir çok ülke kendi domain uzantısını kullanıyor. Ayrıca bu uzantıların özellikle lokal SEO çalışmaları için artısı olduğunu mutlaka görmek gerekiyor. .COM güçlüdür diye bir kavram yok. Yerel uzantılar daha güçlü! Lafı daha fazla uzatmadan; hangi alan adı uzantısı hangi ülkenin olduğunu gösteren ve domainlerin anlamlarının yer aldığı tabloyu paylaşıyorum.

Siber Suç Nedir?

Herhangi bir bilişim, IT sistemlerini güvenliğini tehlikeye düşürecek çalışmaların tümüne siber suç ismi verilebilir. Ülkelerin bir çoğunda yasalarla bu cezalar sabitlenmiştir. Siber suçların normal bir suçtan herhangi bir farkı yoktur. Örnek vermek gerekirse bir web sitesine yapılacak Botnet/DDOS saldırısı herhangi bir dükkanın camına taş atmakla eş değerdir. Amerika’nın neredeyse tüm ülkelerle imzaladığı suçlu iade sözleşmesi vardır. Yani Türkiye’den Amerika’da yer alan bir sunucuya yaptığınız saldırı tespit edilecek olursa, Türkiye tarafından Amerika’ya iade edilir, orada yargılanırsınız.

Sıfır Android Cihazlarda Zararlı Yazılım Tespit Edildi

Bazı sıfır Android cihazlarda hacking amacıyla zararlı yazılımlar yüklendiği ortaya çıktı. Avast: ZTE, Archos ve Prestigo markalarının cep telefonlarında kötü amaçlı yazılım olduğunu tespit etti. 24 Mayıs 2018’de yayınlanan rapora göre bu cihazların Google’dan Android Sertifikası da almadığı tespit edildi. Casiloon isimli bu yazılım Dr.Web tarafından ilk olarak 2016 yılında tespit edilmişti. Avast’ın raporuna göre bu yazılım o dönemden beri aktif. Ne cihaz üreticileri nede android yazılım geliştiricileri bu konu için hala bir güvenlik önlemi almış değil. Reklam izlenmesi amacıyla…