Backlink Analizi ve Stratejisi

Backlink

İçindekiler

Web siteleri ile ilgilenmeye başladığınızda veya SEO alemine adım attığınızda duyacağınız ilk sözcük “backlink” olacaktır. Peki bu backlink nedir? Ne işe yarar ve nasıl yapılır? Kısaca Türkçe karşılığı “geri bağlantı” anlamına gelmektedir. Şimdi bir de tanımına bakalım.

Backlink, A sitesinin B sitesinin değerini yükseltmek için herhangi bir şekilde bağlantı vermesidir. Bu bağlantı görsel veya metin olabilir. Linkin ne şekilde verildiğine ise anchors adı verilir.
Aslında bunu daha çok referans sistemi gibi düşünebilirsiniz. Bir sitenin diğerine SEO değerini arttırmak için referans olması anlamına gelir. Bir işe girmek istediğinizde çok değerli bir referansınız varsa iş başvurusu yaptığınız firma katında çok değerli bir konuma gelirsiniz değil mi? Şimdi buradaki iş vereni Google olarak düşünebilirsiniz.

SEO’nun ilk dönemlerinde arama motorlarındaki sıralamalar çoğunlukla sayfaların içeriğinde yer alan anahtar kelime yoğunluğuna göre belirleniyordu. Karmaşık arama motoru algoritmaları olmadığı için sıralamada yükselmenin en kolay yolu, anahtar kelimeleri sayfa içinde defalarca kullanmaktan geçiyordu.

Ne yazık ki art niyetli SEO çalışması yapan kişiler bu sistemin sağladığı avantajdan faydalanarak daha üst sıralara yükselmek için anahtar kelimeleri doğal olmayan bir şekilde, sayfa içinde aşırı derecede kullanmaya başladılar. Böylece konuyla alakası olmayan, içerik olarak yetersiz siteler hak etmedikleri sıralarda listelenir oldu.

Arama motoru botlarında eskiden mantık çok basitti: Bir web sayfasında hedef anahtar kelime ne kadar çok geçerse, bu sayfa gerçekten o anahtar kelimeyle alakalı kabul ediliyordu.

Ne yazık ki art niyetli SEO çalışması yapan kişiler bu sistemin sağladığı avantajdan faydalanarak daha üst sıralara yükselmek için anahtar kelimeleri doğal olmayan bir şekilde, sayfa içinde aşırı derecede kullanmaya başladılar. Böylece konuyla alakası olmayan, içerik olarak yetersiz siteler hak etmedikleri sıralarda listelenir oldu. Derken Google bu gidişata bir dur demeye karar verdi ve ortaya PageRank algoritması çıktı.
PageRank ile sıralamalar yeniden düzenlendi
Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1996’da kurulan Google, Stanford Üniversitesi’nde çalışan Page’in fikriyle PageRank teknolojisini yayına aldı. Bu algoritmanın ana fikri, web sayfalarındaki anahtar kelimelere verilen linkler üzerinden sıralamayı düzene sokmak şeklindeydi. Linklerin kalitesi ve sayısı, yani niteliği ve niceliği önemliydi.

Bu linkler de iç ve dış olmak üzere ikiye ayrıldı. Başka web sitelerinin ve alan adlarının sitenize verdiği bağlantılar dış link, kendi web sitenizdeki kategori ve diğer sayfalara verilen bağlantılar iç link olarak adlandırıldı.

1’den 10’a kadar bir puan aralığında değerlendirilen PageRank (PR) kısa sürede web sitelerinin değerini tanımlayan bir anahtar öğe konumuna geldi.

Fakat Google bu algoritmanın da fişini çekerek web sitelerinin PageRank değerlerini sıfırladı.

Google ücretli link satışından hoşlanmıyor!

Bunun neticesinde Google sahte, yani doğal olmayan ücretli linkleri otomatik olarak algılayacak bir sistem daha geliştirdi. Böylece aşağıdaki sitelerden alınan backlinkler kalitesiz olarak değerlendirilmeye başlandı:

  • Online forum siteleri
  • Blog yorumları
  • Ziyaretçi defterleri
  • Wiki sayfaları
  • Makale dizinleri
  • Soru cevap siteleri
  • Sosyal imleme siteleri

Bu sayfalardan alınan linkler zaman içinde faydadan çok zarar getirmeye başlayınca artık tanıtım yazısı alma fikri web sitesi sahipleri arasında revaç buldu. Uzunca bir dönem, özellikle haber sitelerinden alınan backlinklerle arama motorlarında yükselmek mümkündü. Google’ın 29 Ocak 2018 Tarihinde yaptığı duyuruyla bu gibi tanıtım yazılarından, aynı tanıtım yazının farklı sitelerde yayınlanması, zengin etiketlerle link verilmesi, yazdığı konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar tarafından yazılan makaleler yasaklandı.
Google’ın yayına aldığı yeni algoritmaların hepsinin tek ortak özelliği, linklerin her zaman için değerini koruyor oluşuydu. Halen daha link almak bir web sitesinin sıralamasını yükseltmek için başvurulan en yaygın yöntemler arasında yer alıyor. Bu linklerin alakalı ve doğal olması Google tarafından gözardı edilmeyecektir.

Başka web sitelerinden alınan backlinkler kadar SEO çalışması yapılan sitede iç linklemenin yapılması, ilgili sitenin Google nezdindeki puanını ve otoritesini artırmaya katkı sağlayabilir. Dış link alımlarında da mümkün mertebe doğallığı elden bırakmamak, kullanıcıyı rahatsız edecek şekilde linkleme yapmamak ve kaliteli siteleri tercih etmekte fayda olacaktır.

Doğal Backlink

SEO çalışması yaparken herkesin aklındaki sorulardan biridir backlink nasıl olmalıdır? Satın mı almalıyız yoksa doğal backlinkler mi kazanmalıyız?

Son zamanlarda özellikle backlink paketleri bir çok web sitesini cezaya soktu. Günümüzde en etkili backlink doğallıkla yapılandır. Artık daya edu.tr linki ilk sıraya gel devri kapanalı yıllar oluyor. Bu tarz spam işlemlerden uzaklaşın.

Footer Backlink

Footer link paylaşımı bilindiğinini aksine Google tarafından yasak değil. Satın alım yapmak yasak. Yani eğer amacınız gerçekten sitenizin reklamını yapmaksa yada müşterilerinize diğer hizmetlerinizi de duyurmaksa bu bakımda footer backlinkin zararı yok. Lakin footer’dan ne kadar trafik alınır tartışmamız gereken konu bu. Bize sorarsanız böyle bir durumda sidebar’a banner almak en iyisi. Link yapısı da rel=”nofollow noopenertarget=”_blank” şeklinde olursa tadından yenmez.

Tanıtım Yazıları

Son dönemlerde bir çok haber sitesinden yapılan tanıtım yazısı satışları Google’ın da dikkatini çekmiş olacak ki bu durum yasaklandı.
https://webmaster-tr.googleblog.com/2018/01/tantm-yazlar-ve-sponsorlu-icerikler-ile.html adresinde görebileceğiniz üzere yasak sadece tanıtım yazıları için geçerli.

Doğal Backlink Kaynakları

Twitter
Wikipedia
Ekşi Sözlük
Facebook
Google Plus
YouTube
Blogger
Medium
Crunchbase

gibi çoğaltılabilir. Bu siteler arasındaki bağ: Sosyal oluşudur, yani paylaşımlar insanlar tarafından yapılır. Bu mecralarda eğer bot kullanacak olursanız bu durumda yine backlink doğallığını kaybedecektir. İnsanlar için paylaşım yapın, botlar için botlarla değil. Bu bir intikam değil..

Zararlı Bağlantılar – Backlink Saldırıları

SEO kavramıyla birlikte gelişen kavramlardan bir tanesi de ANTİ-SEO kavramıdır. Google’da üst sıralarda yer alabilmenin yollarını bulmanın bir diğer getirisi de neler yapılmamalıdır sorusunun cevabını bulmaktır. Birinci sırayı ele geçirmeye çalışan rakipler arasında ise SEO yöntemlerine ek olarak ANTİ-SEO yöntemleri de sıkça uygulanmaktadır. Rakip siteye “neler yapılmamalı” sorusunun içeriğini oluşturan teknikler uygulanarak rakipler sıralamalardan rahatça düşürülebilmektedir. Bu saldırı yöntemi son zamanlarda çok faaldir.

ANTİ-SEO kavramından ve tekniklerinden birçok webmasterın şikayetçi olmasından dolayı Google mühendisleri yaklaşık iki yıl kadar önce webmasterların, gelen zararlı linkleri reddedebileceği aracı duyurmuştu. Bu araç sayesinde sizin bilginiz dışında sitenize verilen linkleri Google’ın görmezden gelmesini sağlayabiliyorsunuz. Gereksiz ve zararlı backlinklerden kurtulan siteler, arama sonuçlarında daha başarılı noktalara ulaşabiliyorlar.

Backlink Paketleri ve Zararları

SEO’ya başladığım günden itibaren backlink satışının satan site sahibi için yüksek maddi gelir ve Google ceza sebebi, alan siteler içinse kimi zaman yarar kimi zaman zarar sağladığını gördüm.

Günümüzde ise Google, backlink ile ilgili yaptığı açıklamalarda otoriter ve alakalı bağlantılar harici backlink alımını hele de satin alımını hiç desteklemez. Bu nedenle ceza yiyebilirsiniz. R10, Wmaraci forumlardan kendini SEO’cu olarak tanıtan kişiler sizleri kandırabilir. Günümüzde özellikle alakasız Footer, Tanıtım Yazısı, Hacklink gibi hiç bir backlink türünün siteye zararı büyük olacaktır. Kısa dönem yarar sağlıyor gibi görünse de ilerleyen süreçte zararı olacağına emin olabilirsiniz.

Kısacası: Herhangi bir backink paketi satin almanızı tavsiye etmiyorum.

Backlink Sorgulama

Ahrefs
Link analizlerinizi gerçekleştirmek için bir otorite haline gelen Ahrefs ile Dofollow, Nofollow oranlarınızı görebilir, kayıp edilen backlinkleri tarihe göre önizleyebilirsiniz. Backlink artışlarınızı anlık olarak izleyebileceksiniz. En çok link alan sayfalarınızı görebileceksiniz. Link dağılımlarınızı ölçebileceksiniz. Aylık ücreti 99 Amerikan Doları’ndan başlar.. Yeni, Kayıp yada Kırık linkleri tespit edebileceğiniz gibi, Zararlı geri bağlantılarınızı da bu araç sayesinde görebilirsiniz. Bağlantının zararlı olup olmadığını anlamak için size backlink veren sitenin ne kadar çok çıkış yaptığına, domainin ne kadar çok puan aldığına ve direk anahtar kelime bazlı verip vermediğine de bakmalısınız.

Zararlı Backlink Engelleme

Google Disavow Links Kullanım Detayları

Bu aracı kullanabilmeniz için öncelikle Google Webmaster Araçlarına kayıt olmanız gerekiyor. Sitenizi sorunsuz şekilde doğruladıktan sonra aşağıdaki linke tıklayarak aracın bulunduğu sayfaya ulaşabilirsiniz.

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main

Link üzerinden ulaştığınız sayfada “Bağlantıları Reddetme” butonuna tıkladığınızda aşağıdaki uyarı metniyle karşılaşırız.

Disavow Tool
Bu, gelişmiş bir özelliktir ve yalnızca dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Hatalı kullanılırsa sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansına zarar verebilir. Geri bağlantıları reddetme işlemini yalnızca, sitenize yönelik yüksek miktarda spam, yapay veya düşük kaliteli bağlantı olduğuna inanıyorsanız ve bu bağlantıların size sorun çıkardığından eminseniz yapmanızı öneririz.”

Uyarı metnini kabul ettikten sonra reddedilecek linkleri içeren ve UTF8 formatı ve .txt uzantısı ile oluşturulmuş dosyayı yükleme kısmından seçip Google Link Reddetme aracına gönderiyoruz.

Örnek Formatlar:
#bertanuzun.com sitesi çoğu bağlantıyı kaldırdı ancak bunları atladı.
domain:bertanuzun.com

SEO ve Dijital Pazarlama

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

One thought on “Backlink Analizi ve Stratejisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir