Avivasa Bes Nasıl İptal Edilir?

Finans

Avivasa BES iptali nasıl yapılır diye düşünüyorsanız ve bir birikim hesabı olan BES sisteminden çıkmayı planlıyorsanız tercih edeceğiniz iki yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki; çağrı merkezini arayarak BES iptali işlemini gerçekleştirmek, ikincisi ise; BES iptali başvuru formunu doldurmak ve sigorta şirketine ulaştırmaktır. Fakat birikim fonu olan bireysel emeklilik sisteminden çıkılabilmesi için bazı kesintilerin yapılacağını kabul etmek gerekmektedir. Çünkü sistemden çıkan kişiler için uygulanacak olan kesintiler daha önceden belirlenmiştir.

2017 yılına kadar tercihen katılım sağlanan BES sistemine girişlerin zorunlu olmasıyla devlet de katkı sağlamaya başlamıştır. Devlet destekli olarak yapılan BES birikimlerini bozmak isteyen kişiler, BES sözleşmesi yaparken, sistemden erken çıkılması durumunda birikimlerinden kesinti yapılacağını da kabul etmiş olmaktadır. Bu sebeple gerçekten ihtiyaç durumu yoksa BES iptali yapmamanız tavsiyelerimiz arasındadır.

Çağrı Merkezi Aracılığıyla Avivasa BES İptali

Çağrı merkezi aracılığıyla Avivasa BES iptali işlemi gerçekleştirmek için AvivaSA Bireysel Emeklilik 444 11 11 telefon numaralı çağrı merkezinin aramanız gerekiyor. AvivaSA çağrı merkezi görüşmesi yaparak ve BES iptali talebin çağrı merkezi yetkilisine iletilmesiyle BES iptali süreci başlatılıyor ve en kısa süre içerisinde kesintilerin de yapılmasının ardından, hesaba birikim yönlendiriliyor.

AvivaSA BES iptali yapacak olan kişilerin genellikle tercih ettiğim yol; çağrı merkeziyle başvuru yapmaktır. Bu başvuru esnasında çağrı merkezi yetkilisine birikimden ne kadar kesinti yapılacağı hakkında soru sormak ve bilgi sahibi olmak yararlı olacaktır.

Başvuru Formu Aracılığıyla Avivasa BES İptali

AvivaSA Bireysel Emeklilik, müşterilerinden başvuru formu ile de Avivasa BES iptali başvurusu da alıyor. AvivaSA’nın resmi internet sitesinde BES iptali kategorisinde bulunan başvuru formunun online olarak indirilmesi ya da acentelerden bu formun alınarak doldurulması ile iptal işlemi gerçekleşebiliyor. Fakat bu yöntem, çağrı merkezini arayarak iptal işlemi yapmaktan daha fazla zaman ve uğraş gerektiriyor.

Başvuru formunun doldurulması ve teslim edilmesi ile BES iptal işlemi hemen başlamaktadır. Yapılacak olan incelemeler ve kesintiler sonrasında kalan birikiminiz hesabınıza yansıtılacak ve sistem üyeliğiniz son bulacaktır. Fakat ilk 5 yıl içerisinde çıkılması durumunda ciddi kesintiler yapılacağı için özellikle ilk 5yıl içerisinde BES sisteminden çıkmamanız daha iyi olacaktır.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir