ASO – App Store Optimization

App Store

İçindekiler

ASO yani uygulama mağazası optimizasyonu, bir mobil uygulamanın (iPhone, iPad, Android, BlackBerry, Windows Phone gibi) bir uygulama mağazasındaki (iOS için App Store, Android için Google Play, Windows Phone için Windows Mağazası, BlackBerry için BlackBerry World gibi ) görünürlüğünü arttırma işlemleridir.

Temel olarak, uygulama mağazası optimizasyonu, bir uygulama mağazasının arama sonuçlarında ve üst sıralarda çıkması için yapılır. Gelişmiş olarak uygulama mağazası optimizasyonu; Dönüşüm Oranı Optimizasyonu, A/B Testi gibi indirilmesini arttırmaya odaklanan etkinlikler kapsar.

Tarihçe

Uygulama mağazalarındaki uygulama sayısı arttıkça, herhangi bir uygulamanın bulunma olasılığı düşmüştür. Mobil uygulama yazılımcıları, yöneticileri ve pazarlamacıları, uygulama mağazasında fark edilmenin ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyor. App Store Optimization terimi ilk olarak 4 Kasım 2009’da Johannes Borchardt’ın sunumunda görülmektedir. Kısa süre sonra standart bir terim olarak kullanılmaya başlandı.

ASO Hedefleri

App store optimizasyonu, arama sonuç sayfasındaki alakalı anahtar kelimeler için daha yüksek dereceler elde etmek ve kullanıcıların bu hedef uygulamayı indirmeye karar verme oranını artırmak için hedef uygulamanın meta verilerini optimize ederek çalışır. ASO pazarlamacılarının temel hedefleri aşağıdaki gibidir.

  • Rakiplerden daha yüksek sıralama.
  • Belirli anahtar kelimeler için daha yüksek sıralama.
  • Google’ın anlamsal aramalarında ve alakalı diğer anahtar kelimelerde yer alma.
  • İndirme ve dönüşüm oranlarını arttırma.

Birçok ASO pazarlamacısı, çalışmalarını iki farklı süreçte kategorize eder: anahtar kelime optimizasyonu ve dönüşüm oranı optimizasyonu.

Anahtar Kelime Optimizasyonu

Bir ASO pazarlamacısının ana işlerinden biri, anahtar kelimeler için bir mobil uygulamayı optimize etmektir. Uygulama mağazalarında çalışan sıralama algoritmaları alakalı uygulamaları daha üst sıralarda gösterir. Öncelikle Kategori, Rakip ve Anahtar Kelime analizi yapılır. Yazılı içeriklerin optimizasyonu (uygulama adı, açıklama, başlık) yapılır.

Görsel içeriklerin optimizasyonu ise uygulama ikonu, ekran görüntüsü ve video ile gerçekleştirilir.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Bir uygulamanın indirilmesini artırmak için, uygulamanın varlıklarının da optimize edilmesi gerekir. A / B testi olarak adlandırılan bir işlemde, her varlığın farklı varyasyonlarını oluşturarak, her varyasyonu kullanıcılara göstererek ve ardından her varyantın dönüşüm oranını karşılaştırarak bu optimizasyonların etkisini ölçmeniz önerilir..

Google Play, ASO pazarlamacılarına Google Play Konsolunda yerleşik bir A / B test platformu sağlayarak bu süreci kolaylaştırır. Apple App Store gibi diğer platformlar için, ASO pazarlamacıları, A / B testlerini 3. parti A / B test araçlarıyla yapabilir. Ülkeye göre bir test yapabilir (örneğin, İngiltere / AU / CA / ABD / NZ gibi benzer ülkelerdeki farklı varlık varyasyonlarını test etme) veya Facebook Reklamlarının mobil uygulamaya katkısını ölçebilir.

Beyaz Şapka vs Siyah Şapka

Bazı mobil uygulama pazarlayıcıları, uygulama mağazalarının kurallarına aykırı işlemler yapabiliyor. Sahte indirme, sahte oylama gibi işlemler yaparak müşterilerinin gözlerini boyayabiliyorlar. Burada en önemli şey uygulamamızı Analytics’e bağlamamız. Bu sayede sahte trafiklerin de tespiti yapılabiliyor.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir