Arı Sokması Evde Tedavi Yöntemleri

Arı Sokması

Yaban arısı veya arı sokması çok fazla ağrı şişkinlik, kızarıklık ve kaşıntıya sebep olduğu için insanlar için büyük bir sorundur. Arı sokmasının etkisi 1-3 gün sürüyor. Arı sokmasının neden olduğu sorunları azaltmak için evde tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bunun için bazı etkili yollar önereceğiz.

Arı Sokmasından Sonra Ne Yapılmalı?

  1. Deride Kalan İğneyi Çıkarın: Bir arı tarafından ısırıldıktan sonraki ilk adım, ısırılan bölgeyi sabunla yıkamaktır. Sabun uygulayın, cildi ovun ve suyla yıkayın. Deride kalan iğneyi cımbız veya başka bir şeyle düzgünce çıkarın. Sonra cildinizi tekrar yıkayın.
  2. Arı Sokan Bölgeye Buz Koyun: Arı sokan bölgeye buz uygulayın. Bunun için, buz torbası veya bir bezin içine koyduğunuz buzları kullanabilirsiniz. Isırılan bölgede bir süre buz beklettiğinizde şişkinliği ve ağrıları azaltacaktır.
  3. Isırılan Bölgeye Rendelenmiş Salatalık Koyun: Birkaç dilim salatalığı rendeleyin veya ezin. Sonra arı sokan bölgeye uygulayın ve bir süre bekletin. Bunu yapmak, arı sokmasından kaynaklı kızarıklık ve kaşıntıyı azaltacaktır.
  4. Arı Sokmasında Soğan Tedavisi: Arı sokmasının etkilerinden kurtulmak için soğan kullanın. Bunun için, bir kuru soğanı ikiye bölün ve arının soktuğu bölgeye ovarak uygulayın. Bunu yapmak, enfeksiyonun yayılmasını önleyecek ve ağrıları azaltacaktır.
  5. Karbonat Kullanın: Bir miktar suya kabartma tozu ekleyin ve karıştırın. Bu karışımın alkaliözelliği vardır. Arının soktuğu bölgeye bunu uygulayın. Bu da derideki kaşıntıyı azaltmada yardımcı olacaktır.
  6. Aspirin Kullanın: Bir aspirin tabletini ezin, üzerine su dökün ve karıştırın. Arının soktuğu bölgeye bunu sürün. Arı sokmasından kaynaklı kızarıklığı ve ağrıları azaltacaktır.
  7. Şap Taşı Kulannın: Arının soktuğu bölgeyi su ile ıslatın. Sonra şap taşını sokulan bölgeye masaj yaparak uygulayın. Bunu yapmak, arı sokması şişkinliğini azaltacak ve sizi rahatlatacaktır.
  8. Arıların Size Yaklaşmasını İstemiyorsanız Cildinize Çay Ağacı Yağı Sürün: Çay ağacı yağını, dışarı çıkmadan önce yüz, boyun, eller, kollar ve bacaklar gibi vücudunuzun açık kalan tüm bölümlerine uygulayın. Bunu yapmak arıları sizden uzak tutacaktır.

 

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir