App Store SEO

Gerek Google Play Store, gerekse App Store‘da milyonlarca uygulama halihazırda kullanıcıların beğenisine sunulmuş durumda. Geliştirdiğiniz yeni bir uygulamayı ve oyunu daha fazla kitleye ulaştırabilmek için tıpkı Google sıralama sonuçlarında olduğu gibi, uygulama mağazasında da üst sıralara tırmanmak için çalışma yapmanız gerekebilir. Bu işlemlere App Store Optimizasyonu veya kısaca ASO da denir.

Günümüzde çoğu akıllı telefon veya tablet sahibi, bir uygulamayı yükleme kararı alırken dört kaynaktan esinleniyor: Mağazalarda yapılan organik aramalar, üçüncü parti siteler, medya ve arkadaş tavsiyesi. Eğer uygulamanızı daha çok kişinin doğal bir şekilde indirmesini sağlamak istiyorsanız, uygulama mağazasında daha görünür olmayı başarmak zorundasınız. Bunun içinse aşağıdaki öneriler işe yarayabilir.

Anahtar kelime analizi yapın

Uygulama isminde ve açıklama metninde hedef anahtar kelimeye yer vermeye özen gösterin. Örneğin “Araba yarışı” temalı bir oyun geliştirdiğinizi varsayalım. Oyun isminde “Modifiyeli şahin drift ve araba yarışı” ibaresi yer alırsa anahtar kelimede daha üst sıralara yükselebilmeniz mümkündür.

Öte yandan hedef anahtar kelimeleri belirlerken Google Anahtar Kelime Planlayıcı servisinden faydalanabilirsiniz. Apple şuan için en fazla 100 kelimelik etiket açıklaması girmeye müsaade ediyor. Bu 100 kelimelik sınırı verimli bir şekilde kullanarak hedef anahtar kelimenizi rekabeti düşük, aranma hacmi yüksek öğelerle çeşitlendirebilirsiniz.

Olumlu puan ve yorumları artırmaya bakın

Oyun başlığı ve açıklamasından sonra ASO‘ya en çok etki eden faktör, uygulamanızın toplam puanıdır. Uygulamanızı kaç kişinin indirdiği, bu kişilerin ne kadarının olumlu yorum yaptığı uygulama mağazalarındaki sıralamaları doğrudan etkiler. Kullanıcıları mümkün mertebe olumlu yorum vermeye teşvik ederek (bunun için zaman zaman hatırlatma yapabilirsiniz) uygulamanın toplam puanını yukarıya çekmeye çalışın. Zamanla hedef anahtar kelimenizde yavaş yavaş yükselmeye başladığınızı fark edebilirsiniz.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir