İçeriğe geç

SEO Analiz

SEO Analiz Nedir? Web sitelerimizin arama motorlarına, tarayıcılara, cihazlara uyumlu olması için yapılan testler bütünüdür.

SEO Testi Nasıl Yapılır?

 • Sayfa Başlığı, Açıklamalarının uzunluğu, kalitesi ölçülür.
 • İçerik, Tasarım, Framework, Güvenlik testleri yapılır.
 • Anahtar Kelime Kullanım oranı ölçülür.
 • Metin / HTML Oranı Testi
 • Alt Etiketi, Robots.TXT, Favicon,SEF, Sitemap, Cache Canonical gibi Google’ın istediği 200 teknik zorunluluk test edilir.
 • HTML, JS ve CSS hataları gözlemlenir.
 • Hız testleri yapılır.
 • Yapısal veriler test edilir.
 • Mobil uyumu test edilir.
 • Sitenin Google politikalarına ve algoritmalarına uyup uymadığı kontrol edilir.
 • İşlemler bütünü tüm sayfalara uygulanır.

SEO Analiz Araçları Listesi

SEMRush
Piyasanın açık ara en iyi aracı. Sayesinde projeleri ekleyebilir, kelime sıralama takibini yapabilir ve on page analizler yaparak teknik problemleri keşfedebilirsiniz. Backlink sorgulamak için çok etkili olmasa da, bir çok özellikle rakiplerine fark atıyor. En son çıkan AdWords teşhis aracıyla, rakiplerinizin hangi bannerlar üzerinden reklam çıktığını keşfedebiliyorsunuz.
Moz Logo
Özellikle blog tarafında yayınlandıkları içerikle uzun zamandır SEO sektörüne yön veriyor. Araçta ise Anahtar kelime bulucu, backlink link teşhisi, seo kampanya takibi, on page analizi, anahtar kelime sıralama takibi gibi özellikler göze çarpıyor. Eklediğiniz kampanyaların anahtar kelime sıralamaları, arama görünümleri ve tarama hataları sorunlarını keşfedebilirsiniz.
Ahrefs
Link analizlerinizi gerçekleştirmek için bir otorite haline gelen Ahrefs ile Dofollow, Nofollow oranlarınızı görebilir, kayıp edilen backlinkleri tarihe göre önizleyebilirsiniz. Backlink artışlarınızı anlık olarak izleyebileceksiniz. En çok link alan sayfalarınızı görebileceksiniz. Link dağılımlarınızı ölçebileceksiniz. Aylık ücreti 99 Amerikan Doları’ndan başlar.
Ryte
Benim de henüz bu sene kullanma şansını elde ettiğim, Alman yapımı bir araç. Siteleri kendi oluşturdukları checkliste göre puanlıyor. Ayrıca sitenin analiz, sitemap, robots, uptime gibi sağlık sorunlarını gösteriyor. Sol tarafta yer alan website success bölümünde Yapısal optimizasyon sorunlarını, içerik optimizasyon sorunlarını ve teknik optimizasyon sorunlarını görebilirsiniz.
SearchMetrics
Sitenizin seo analizini yapabileceğiniz ve genel durumunu sorgulayabileceğiniz web üzerinden çalışan bir araç. Bu araç ile rakiplerinizle kendi sitelerinizi karşılaştırabilirsiniz. Backlink incelemesi yapabilirsiniz. Sosyal paylaşım oranlarınızı görebilirsiniz. Optimizasyon sürecinde dikkat etmeniz gerekenleri ve hatalarınızı gösteren bu aracın başlangıç fiyatı 69 Amerikan Doları.
Majestic
Genel olarak backlink analiz aracı olarak tanımlanabilir. Majestic ile sitenize referans olan domainleri görebilir, güvenilirlik puanını sorgulayabilir, kaybedilen yada yeni gelen backlinkleri görebilirsiniz. Web siteniz hakkındaki bilgileri datalandırıyor. Anchor text oranlarınızı da sorgulayabileceğiniz bu aracın başlangıç fiyatı 29 EURO.
Anahtar Kelime Öneri
Basit ve etkili bir kelime keşfetme aracı. https://ubersuggest.io/ web üzerinden çalışan, hedef kelimelerinize yakın öneriler getiren bir araç. Çalışma sistemi de gayet basit verdiğiniz kelimenin başına, sonuna A’dan Z’ye harfleri getirerek yeni kelimeler türetiyor. En yakın rakibi olan keywordtool.io biraz daha gelişmiş ve ücretli.
PageSpeed Insight
Google’ın ücretsiz olan bu aracı ile web sitenizin mobil ve masaüstü hızlarını tespit edebilirsiniz. Hız yavaşlığının sebebini ve düzeltmek için önerileri görebilirsiziniz. Site içi seo konusunda destek alabilirsiniz.
GTMetrix
Google’ın hız aracından daha gelişmiş bir halidir. Analizinizi Canada üzerinden yapar. PDF olarak dışarı aktarabilirsiniz. Html küçültme önerileri, resim optimizasyonu önerileri, önbellekleme ve Gzip önerileri gibi özellikleri var. Ücretsiz olan bu aracı tavsiye ediyoruz.
W3C Valid
Sitenizin kodlama hatalarını görebileceğiniz bu araç tamamen ücretsiz. Onpage düzenlemeleriniz için önemli bir araç olduğunu düşünüyoruz.

Diğer SEO Araçları

 • Webpagetest.ORG
 • Google Search Console
 • Google Analytics
 • Google Keyword Planner
 • Google PageSpeed Insight
 • GTMetrix
 • Yoast SEO
 • All in SEO
 • Screaming Frog
 • WM Aracı
 • SEO Hocası
 • R10.NET
 • İhs

Örnek Temel SEO Analiz Raporu (Wikipedia İçin)

Teknik bir gözle baktığımızda Wikipedia’nın dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı SEO çalışmalarından birine imza attığını söylemek abartı olmaz. Her ay milyarlarca ziyaretçi ağırlayan Wikipedia’daki 300’ü aşkın dilde 46 milyon makale sayfası organik ziyaretçi akınına uğruyor. Sitenin kurucusu Wikimedia Vakfı tarafından katı bir şekilde uygulanan kalite kontrol şeması da ziyaretçilerin Wikipedia ile sıkı bir güven bağı kurmasına sebep olmuş durumda.

Wiki

Peki, Wikipedia bu başarısını neye borçlu? Dahası, SEO çalışması yapanlar Wikipedia’dan ne tür dersler alabilir?

İlk etapta Wikipedia’nın zengin ve özgün içeriğinin Google sıralamalarında öne çıkmasına katkı sağladığı düşünülebilir. Keza sitenin yüksek bir otoriteye sahip olması da mutlaka önemli. Ancak Wikipedia’nın hemen her bilgi içerici kelime aramasında en üstte çıkması, bilinçli olarak gerçekleştirilen SEO çalışmalarından da kaynaklı.

Wikipedia’nın hem mobil, hem de masaüstü arama sıralamalarında en üstte listelenmesine sebep olan etkenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Alan adı seçimi
 • Site içi bağlantılar ve HTML görünüm
 • Meta açıklamaları
 • Sayfa şablonu ve URL formatı
 • Site mimarisi
 • Sayfaların hızla yüklenmesi

Alan adı seçimi

Wikipedia’nın yola çıkarken kendine belirlediği hedef, dünyanın dört bir yanından eğitici bilgiye ulaşmak isteyen insanlara kaliteli ve doyurucu içeriği sağlamak. Bunun için Wikipedia her zaman için alan adını çeşitli ülkelere uyarlamaktan da çekinmedi. Yani İtalya’da yaşayan bir kullanıcı, İtalyanca bilgiye ulaşmak için “Wikipedia.com” adresi yerine “Wikipedia.it” adresini ziyaret edebildi.

Wikipedia.in ve Wikipedia.fr gibi birçok alan adına sahip olan Wikipedia, bu yolla başarılı bir uluslararası SEO çalışması da gerçekleştirmiş oldu.

Keza mobil siteler için de 300’den fazla “en.m.wikipedia.org” gibi alt alan adı oluşturuldu.

Wikipedia’nın evrensel açılış sayfası wikipedia.org adresinde madde sayısına göre en popüler ansiklopedilerin sıralanması, her ülkeye özel Wikipedia sürümünde diğer diller için backlink çıkışının verilmesi ve bu bağlantılarda rel=”alternate”  etiketinin kullanılması da önemli bir diğer etken.

Site içi bağlantılar ve HTML görünüm

Wikipedia’daki herhangi bir maddeyi okurken yapılan atıflara dikkat edin. Tüm backlink çıkışları mutlaka sayfanın en altında listelenir. Bu da Google botlarının siteyi ziyaret ederken link çıkışını daha geç algılamasına yardımcı olur.

Keza Wikipedia’nın kendi iç bağlantıları da mutlaka </body> etiketinden sonra listelenir. Bu yolla Wikipedia, Google’ın footer ve sidebar bölgelerinden link çıkışı yapan sitelere uyguladığı cezalardan kaçınmış oluyor.

Meta açıklamaları

Sıkı durun: Wikipedia’daki hiçbir madde sayfasında meta açıklaması bulunmuyor! Evet, günümüzde tüm SEO uzmanları tarafından “Mutlaka doldurulmalı” denen meta açıklaması bölgesini Wikipedia her zaman için boş bırakıyor. Bunun sebebi ise kullanıcıların yaptığı aramaya göre Google’ın meta açıklaması kısmını kendiliğinden doldurmasını sağlamak.

Örnek üzerinden anlatmak gerekirse, Wikipedia’daki Güneş maddesini ele alalım. Bir kullanıcı “Güneş ne tür bir yıldızdır?” aramasını gerçekleştirdiğinde Google, arama sonuçlarında Wikipedia başlığının hemen altında ilgili maddeden bahsi geçen kısmı sergileyebiliyor. Keza “Güneş kaç yaşında?” şeklindeki bir arama sorgusunda da meta açıklama kısmı değişebiliyor.

Wikipedia’nın dinamik ve değişken bir meta açıklaması yapısını takip etmesi, kullanıcıların aradıkları bilgiye daha hızlı ve kolay yoldan ulaşmasını sağlıyor. Kesinlikle de mantıklı bir hareket.

Sayfa şablonu ve URL formatı

Wikipedia tek bir sayfa şablonu ve URL formatı kullanmakta ısrarcı. Böylece Wikipedia’nın diğer kardeş sitelerinde de ortak bir yapı benimsenmiş oluyor.

Mesela Wiki sayfaları şu URL formatındadır: https://tr.wikipedia.org/wiki/[Başlık]

Diğer Wikipedia sitelerinin URL formatı ise aşağıdaki gibi:

Wikimedia Commons: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jenna_Fischer5crop.jpg
Vikisözlük: https://tr.wiktionary.org/wiki/pallet/
Vikisöz: https://tr.wikiquote.org/wiki/Türkçe_atasözleri

Sonuç

Wikipedia dünyanın en büyük sanal ansiklopedisi olarak gerçekten başarılı bir SEO çalışması gerçekleştirmiş durumda. Site yöneticilerinin uyguladığı çalışmalar, diğer uzmanlara da mutlaka ilham verecek nitelikte.
Ücretli Analiz

5 (100%) 1 oy[lar]
Kategori:SEO

Tek Yorum

 1. cok etkileyici bir aciklama emeginiz icin tesekkür ediyoruz calismalarinizda basari dileklerimizle
  Pizza Komm Team

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir