Alkol Bağımlılığı için Doğal Tedavi Yöntemleri

Sağlık

Alkol bağımlılığı tüm dünyada yaygın bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bu hastalık kişiden kişiye değişmekle beraber sık sık ve aşırı alkol tüketmek anlamına gelir. Hastalığın etkileri zamanla kötüleşerek daha ciddi bir hal almaya başlar.

Amerikan Tıp Birliğinin verilerine göre dünya genelinde bu hastalığın pençesinde olan 70 milyon insan vardır.

Alkol bağımlılığı hem fiziksel hem de ruhsal sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu hastalığa genetik, psikolojik ve çevresel faktörler neden olabilir.

Aşırı alkol tüketimi, güçlü içme isteği, içerken sınır tanımama bu hastalığın belirtileri arasındadır. Bazı insanlarda da, bulantı, terleme ve sallanma gibi fiziksel yoksunluk belirtileri meydana gelebilir.

Aşırı alkol tüketimi nedeniyle sağlık sorunları, bağışıklık sistemi sorunları, kanser riski, karaciğer hastalığı, sindirim problemleri, kalp problemleri, diyabet komplikasyonları, cinsel sorunlar, göz problemleri, kemik erimesi, nörolojik komplikasyonlar gelişebilir. Alkol bağımlılığına paralel olarak ölümlü kazalar, saldırılar, maddi hasarlar, mutsuz evlilikler, suç ve intiharlar meydana gelir.

Çoğu insan profesyonel yardım almadan alkol bağımlılığının üstesinden gelemez. Hatta çoğu bağımlı kendinin bağımlı olmadığını savunur ve tedavi sürecini geciktirir. Bağımlılar için aile desteği ve profesyonel yardım çok önemlidir.

Profesyonel yardım, yaşam tarzı değişiklikleri, diyet değişiklikleri, bir takım doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri ile itidalli bir hayata kavuşabilirsiniz.

Şimdi sizlerle alkol bağımlılığının tedavisi için kullanabileceğiniz doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini paylaşacağız.

 1. Egzersiz

Düzenli olarak fiziksel hareketler yapmak alkolün uzun vadeli etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, egzersiz, vücudunuzu sağlıklı tutar, stresi azaltır, moralinizi düzeltir, depresyonla savaşır ve içki içme isteğini azaltır. Düzenli egzersiz yaparak geceleri daha rahat uyuyabilirsiniz.

Alkol bağımlılığının tedavi için günlük olarak düzenli yürüyün, egzersizler yapın, bisiklete binin yada yüzmeye gidin. Kendi başınıza egzersiz yapamıyorsanız bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

 1. Akupunktur

Akupunkturu alkol bağımlılığının tedavisinde etkili bir yöntemdir. Yapılan çalışmalarda kulağa yakın bölgelere yapılan baskının alkol tedavisine iyi geldiği bulunmuştur.

Buna ek olarak, akupunktur anksiyete bozukluklarını ve depresyonu azaltmaya yardımcı olur.

 1. Sağlıklı Beslenme

Aşırı alkol tüketimi sonucu vücudun sindirim sistemi çökmeye başlar. Uzun süreli alkol kullananların iştahlarını kesilir. Bu arada vücut aşırı alkol tüketiminin yan etkilerini aşmak için birçok vitamin ve minerale ihtiyaç duyar.

 • Karaciğerinizin görevlerini daha iyi yapması ve aşırı alkol isteğini yenmek için B12 vitamini bakımından yüksek gıdalar yiyin.
 • Beyin gücünüzü geri kazanmak ve alkol isteğine ilgisiz kalmak için C vitamini bakımından zengin gıdalar tüketin.
 • Bağımlılık döngüsünü kırmak , ruh halinizi düzeltmek ve istikrara kavuşturmak amino asit bakımından zengin gıdalar tüketin.
 • Kafein, şeker ve nikotinden kaçının. Bu maddeler alkol alma isteğinizi tetikleyebilir.

Kan şekeri seviyelerinizi korumaya yardımcı olmak için tam tahıllı besinler, hububat, taze meyve ve sebze ve diğer lif bakımından zengin olan karbonhidratlı yiyecekler tüketin. Kan şekerinin düşmesi alkol isteğini arttırır.  

 1. Karahindiba

Karahindiba alkol yoksunluk semptomlarını tedavi etmek için kullanılan yaygın yöntemdir. Bu bitki aşırı içki kullanma sonucu meydana gelen hasarları tedavi eder.

 • Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı kurutulmuş karahindiba kökü koyun ve 5 ila 10 dakika süreyle bekletin.Bir kaç ay boyunca günde 2 veya 3 bardak için.
 • Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra günlük 500 mg geçmeyecek şekilde karahindiba kökü kapsülü kullanabilirsiniz.
 1. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı alkol bağımlılığı tedavisine yardımcı olan başka bir mükemmel doğal ilaçtır. Alkol tüketimi insülin direncini arttırır. İnsan beyini bu süreçte glikoz metabolizmasına müdahale etmeye çalışır buda doğal olarak oksidatif strese yol açar. Hindistan cevizi yağı, antioksidan ve doymuş yağ açısından zengin olduğu için beyni besler ve iyileşmesine yardım eder.

 • Günlük birkaç yemek kaşığı sızma hindistan cevizi yağı yiyin.
 • Ayrıca yemeklerinizi bu yağ ile pişirebilirsiniz.
 1. Kudzu

Kudzu denilen Çinli ot alkole olan isteği azaltmada büyük rol oynar. Bir kaç ay boyunca günde en az iki kez %30-40 kudzu içeren ekstrakt kullanabilirsiniz.

Not: Bu otu kullanmadan önce doktorunuza danışın.

 1. Acı Sukabağı

Acı kavun denilen acı kabak, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olan doğal bir panzehirdir. Ayrıca, alkol tüketimi nedeniyle meydana gelen karaciğer hasarlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

 1. Birkaç acı kabak yaprağının suyunu sıkın.
 2. Bu suyun içine 3 çay kaşığı ayran katın.
 3. Günde bir defa aç karnına için.
 4. Birkaç ay bu yönteme devam edin.
 5. Kereviz

Kereviz alkol bağımlılığını tedavi eden doğal bir panzehirdir. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardım eder ve genel sağlığa iyi gelir.

 1. Yarım bardak suya yarım bardak kereviz suyu karıştırın.
 2. Bir kaç ay günde iki defa bu sudan için.
 3. Hurma

Hurma uzun süreli alkol tüketimine bağlı olarak meydana gelen karaciğer toksinlerini temizler. Ayrıca içki isteğini azaltır.

 1. 4 adet hurmayı 1 saat boyunca suda bekletin.
 2. Sonra çekirdeklerini çıkartın ve püre haline gelene kadar ezin.
 3. Bu püre ile günde iki defa demleyin ve için.
 4. 1-2 ay bu yönteme devam edin.

Ek İpuçları

 • Eğer içmeyi bırakmak istiyorsanız bu konuyu kesinlikle ailenize yada arkadaşlarınıza açın.
 • İçki içtiğiniz arkadaşlarınızdan uzaklaşın.
 • Günlük en az 6 ile 8 saat boyunca uyuyun.
 • Dehidratasyonu(vücut su sıvı hacminin azalmasını) önlemek için bol bol su için.
 • Zihninizden içkiyi atmak için dikkatinizi çekecek şeylerle daha fazla zaman geçirin.
 • Kendinizi motive etmek için ailenizle, özellikle çocuklar ile daha fazla zaman geçirin.
 • Müzik dinlemek stresi rahatlatmaya ve sakinleşmeye yardımcı olur.
 • Vücudunuzda biriken toksin ve atık maddelerden kurtulmak için hamama gidin ve masaj yaptırın.
 • Bir evcil hayvan alın ve gün boyu onunla vakit geçirin.

 

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir