80 plastik poşet yiyen balina hayatını kaybetti

Plastik poşet kullanımının en fazla olduğu ülkelerden biri olan Tayland’da bir balina, 80 tane poşet yutmasının ardından bütün çabalara rağmen can verdi.

Güney Tayland’da bir balina, 80’den fazla poşet yutmasının ardından iyileşemeyince hayatını kaybetti. Tayland Deniz ve Kıyı Kaynakları Departmanı’nın açıklamasına göre küçük pilot balina Tayland-Malezya sınırındaki dar bir kanalda bulunduğunda cansız gibiydi. Bir veteriner grubu balinaya müdahale etmiş olsa da balina Cuma öğleden sonra öldü.
Yapılan otopside balinanın midesinden toplamda yaklaşık 8 kilogramlık 80 adet plastik poşet çıktığı belirtildi. Balina ilk kez Pazartesi günü fark edildiğinde insanlar hayvanı suyun yüzeyinde tutmak için dubalar, güneşten korumak için ise şemsiyeler kullandı. Kurtarma teşebbüsünün ardından balinanın beş adet poşet kustuğu fark edildi.

Yemek yemesine engel oluyordu

Kasetsart Üniversitesi’nde çalışan Deniz Biyoloğu ve okutman Thon Thamrongnawasawat, balinanın vücudunun önceden yuttuğu poşetler yüzünden herhangi bir besin kabul edemediğini açıkladı.

Balina

Tayland, dünyada plastik poşet kullanımının en fazla olduğu ülkelerden biri. Thon, aralarında pilot balina, deniz kaplumbağası ve yunus gibi hayvanların bulunduğu en az 300 deniz hayvanının her yıl plastik poşet yuttukları için can verdiklerini söylüyor. Yaşanan son olay Taylandlı internet kullanıcılarında hem empati hem de kızgınlık uyandırdı. Bir Twitter kullanıcısı “Hiç kimseye bir kötülüğü dokunmamış olan, sadece insanların yaptığı şeylerin cezasını çekmek zorunda kalan bu hayvan için çok üzgünüm.” şeklinde bir tweet attı.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir