İşinizi Büyütmek İçin 4 Analytics Analizi

Analytics ile iş büyütme

İçindekiler

Çoğu zaman işletmeler verilere değil, geleneksel metriklere güveniyor. Günümüzde veri olmadan, verileri işlemeden ve analiz etmeden internette büyümek imkansız görünüyor. Trafik ve dönüşümlerin, verilerle birlikte büyüyor olması gerekiyor. E-ticaret sitenizi yada herhangi bir web girişiminizi Analytics yardımıyla nasıl büyütebilirsiniz bugün bunlardan bahsedeceğiz. 

Arama Sayfaları

Analytics Site Aramaları

Satmamız gereken ürünler, yada ziyaretçilerinizin ne istediğini anlamak için Google Analytics’de Davranış altında yer alan Site Arama – Arama Terimleri yardımıyla, kullanıcılar sitemizde neler arıyorlar bunları takip etmek gerekir. Burada kendinize sormanız gereken soru: Kullanıcılarınızın en yaygın aramaları nelerdir? Bu aramaları cevaplayacak sayfalarımız var mı? Bir reklam kampanyası geliştirmek için bu verilerden yararlanılır mı? Bu bir ürünse stoğu var mı? Stok açmaya değer mi? 

Çıkış Sayfaları

Analytics Çıkış Sayfaları

Çıkış sayfaları, ziyaretçilerinizin web sitenizi terk etme olasılığının yüksek olduğu sayfaları gösterir. İnsanların neden bu sayfadan çıkmayı tercih ettiklerini düşünün. İçeriği biraz okudular, ama devam etmiyorlar. Belki de işinizle ilgilenmiyorlar veya dönüşüm gerçekleştirmeye hazır değiller. 

Bu sayfalarda iyileştirmeler gerçekleştirmek, önemli bir iş planınız olmalıdır. Hotjar gibi ısı eşleme araçları yardımıyla da bu sayfaları izlemeniz önerilir.

Yakın İlgi Alanı Kategorileri

Yakın İlgi Alanı Kategorileri

Yakın ilgi alanı kategorileri, ziyaretçilerinizin yaşam tarzını görmenize yardımcı olur. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların ürünümüzle ilgileneceğini düşünüyor musunuz? Örneğin Haber-Politika kategorilerinde ilgi alanlarına sahip kullanıcıların ziyaret ettiği bir web sitesinde, oyun ürünleri satmak mantıksız olacaktır. 

Pazar içi segmentler de yer alan veriler, ziyaretçilerinizin aktif olarak satın almaya çalıştığı ürün kategorilerini gösterir.

Organik Arama Sorguları

Edinme – Search Console – Sorgular ekranında yer alan Organik Arama sorguları ile, doğrudan trafik gönderen anahtar kelimeleri görebilirsiniz. Burada yer alacak marka isimleri, ürün isimleri, sitenize giren kişilerin ilgi alanlarını sunar. Bu verilere baktığınızda, pazarlama yöntemlerinizle uyuşup uyuşmadığını tespit edin. Hizmetinizle alakalı olmayan, yüksek trafik sağlayan aykırı kelimeleri analiz edin. 

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

One thought on “İşinizi Büyütmek İçin 4 Analytics Analizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir