2019’da En Önemli 6 Dijital Pazarlama Tekniği

Dijital Pazarlama Uzmanı

Omni-Channel, Mobil deneyim, Video içerikler, Sesli Cihazlar, chatbotlar, artırılmış gerçeklik bu yıl trend olacak konulardan sadece birkaçı. Sektörde bu sene beklenen gelişmeleri ve trendleri paylaşıyorum.

Gelişmiş Omni-Channel

Çok sayıda pazarlama kanalı günümüzde etkisini yitiriyor.  Burada amacımız tek tip bir iletişim sistemi oluşturmak olmalı. Tüm kanalları tek mesajı iletmek için birleştirin. Starbucks bu konuda size ilham verebilir. Starbuck uygulamasından bildirim göndererek, siz gidene kadar kahvenizi hazırlıyorlar. Özel algoritmalar ise Starbuck’a ulaşım sürenizi hesaplıyor. Ayrıca Starbuck Spotify listesine şarkı ekleyerek mekanda çalacak müziği seçebiliyorsunuz.

Mobil Deneyimin Arttırılması

Kullanıcıların daha basit, gelişmiş ve hızlı bir mobil deneyim beklentisi her geçen gün artıyor. Bir sitenin yüklenmesi 3 saniye üzeri sürerse kullanıcıların %50’den fazlası o siteden ayrılıyor. Özellikle mobilde daha hızlı açılış süreleri işinizi büyütmenize yardımcı olacak.

TV Bitti!

2019’da ilk defa kullanıcılar tv seyretmek yerine internette video izleyecek. 2020’ye gelindiğinde dünyada ortalama günlük olarak 84 dakika video izlenme süresi olacak. Bu sene online video üretim bütçesi tüm dünyada %17 artacak. Yahoo’ya göre Canlı yayınlar tüm diğer video kanallarından daha hızlı büyüyor.

Sesli Cihazlarda Hızlı Büyüme Beklentisi

2019 sonunda sesli hoparlör satışları %50 artacak ve pazar 2.7 milyar dolara gelecek. Yemek siparişinden haber almaya, blog yazısı dinlemeye kadar çok sayıda uygulama ortaya çıkacak. Kişisel asistanlarla olan entegrasyon sürecini arttırmak gerek.

Chatbotlar Büyüyor

Her türlü internet iletişiminde chatbotlar gitgide daha çok kullanılıyor. Gartner’a göre 2020 yılında internet iletişimlerinin %85’i insan olmadan gerçekleşecek. Yapay Zekaya sahip chatbotlar geliştikçe kullanım oranlarının çok daha artacağını düşünüyorum.

Artırılmış Gerçeklik Yayılıyor

Artırılmış gerçeklik dijital pazarlamada en çok güzellik ürünlerinde kullanılıyor. Harvard Business Review’in tahminlerine göre, artırılmış gerçeklik yatırımları 2020’de 60 milyar doları aşacak.  Mobilyadan giyime, giyimden spor salonuna bir çok alanda önü açık.

 

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir