2018 SEO Teknikleri

İçindekiler

Teknolojinin gelişmesi yeni trendlerin oluşmasını; yeni trendlerin oluşması da yeni kuralların ve tekniklerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Geçmişte geçerli olan bazı kurallar günümüzde uygulandığında Google politikalarını ihlal edebiliyor. Yani trendlerin incelenmesi bize doğrudan olmasa da dolaylı yoldan uygulamamız gereken teknikleri veriyor. 2018 yılı da teknolojiler açısından incelendiğinde trendleri; trendler de bize kuralları verecektir.

Mobil Optimizasyon

Mobil Optimizasyon
Google’ın bir süredir webmasterları uymaya zorladığı kurallardan ve onlardan bağımsız oluşturup kullanıma soktuğu bazı teknolojilerden geleceğin mobil cihazlarda olduğunu anlamak zor değil. İndeks alırken mobil sitelere öncelik verilmesi ve mobil uyumlu olmayan sitelerin sıralamalarda aşşağılara çekilmesi mobil uyumluluğun önemini bize gösteriyor. Yıl bitmeden sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz, arama motorundaki sıranızı kaybetmemeniz için faydalı olacaktır.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)

AMP
Günümüzde hız aynı zamanda her şey anlamına geliyor. Mobil trendleri önceden kestiren Google’ın uzun zaman önce kullanıma aldığı AMP teknolojisi sayesinde hızlı mobil sayfalara sahip olan web siteleri daha üstlerde sıralanıyor. Mobil sitenizi hızlandırmalı; düşük veri yüksek hız felsefesini benimsemelisiniz

Sesli Arama

Sesli Arama
Sesli aramaların trendlerde öne çıkmasıyla beraber web sitelerinin anahtar kelime oluşturma ve içerik oluşturma stratejileri de değişiyor. Günlük konuşma dilinin arama motorlarına da girmesi sayesine “long-tail” olarak ifade edilebilecek türde aramalar yapılabiliyor. İçeriklerimizi bu “long-tail” aramalara göre modifiye etmek ve bundan sonra oluşturulan içerikleri de bu çerçevede sunmak, arama motorlarında üste çıkmak için önemli bir araç.

Backlink İnşası

Backlink
Google’ın kurulduğu günden bu güne kadar çeşitli politika farklılıklarıyla hep önde tuttuğu backlink kavramı muhtemelen 2018 yılında da mevcut konumunu koruyacak hatta daha da önem kazanacak diyebiliriz. Güvenilir ve kullanıcı deneyimini düşürmeyen backlink inşası yapmak her zamankinden daha önemli hale geliyor.

Marka Farkındalığını Arttırmak

Marka Farkındalığı
2018 yılı, aynı zamanda markalaşmanın ve marka algısı oluşturmanın da önemli olacağı bir yıl. Bu yıl içerisinde ve takip eden süreçte izlediği reklam politikaları, sosyal medya politikaları sayesinde marka farkındalığı oluşturabilen her şirket Google’ın gözünde değerli hale gelecek ve arama sıralamalarında üstlere taşınacak.

Görsel ve Video Kullanımındaki Yükseliş

Görsel ve Video
Tüketimin yazıdan görsellere kayması 2018 yılı itibariyle de artarak devam edecek. Kullanıcılar daha fazla fotoğraf ve video paylaşacak. Web sitenize giren kullanıcılara yazılarla boğmamak ve onları sitenizde daha uzun tutabilmek için yapmanız gereken şey içeriklerinizi görsellerle süsleyerek sunmak olacak.

Özgün İçeriğe İlgi Artacak

Özgün İçerik ve SEO
Marka değeri oluşturmak ve kullanıcıyı sitede tutmak için yapılması gereken şeylerin başında web sitenizin içeriğini konsantre hale getirip; kaliteyi yükseltmek olmalı. Bunun faydasını hem arama sonuçlarındaki sıralamalarda hem de kullanıcı deneyiminde hissedecekiniz.

Kullanıcı Deneyimi (UX)

UX
SEO kavramının temel bileşenlerinden birini UX oluşturmaya başladı. Bu süreç tahminlerle değil, doğrudan Google’ın yaptığı açıklamalarla anlaşılır hale geliyor. Tamamen arama motorları için optimize edilmiş web siteleri yerine, kullanıcılar için optimize edilmiş akıcı web siteleri daha üst sıralarda kendine yer bulacak. Sitedeki tüm gereksiz bileşenlerin atılması, sayfa hızının arttırılması, tüm cihazlara uyumlu hale getirilmesi gibi durumlar birleştirilerek eşsiz bir deneyimin kullanıcıya aktarılması gerekecek. Kullanıcı deneyiminin SEO’dan daha değerli hale geldiği yılların başlangıcı olarak 2018 yılını görmek sanırım yanlış olmayacaktır.

Bonuslar:

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Oluşturduğunuz içerikleri kısa ve dar anlamlı anahtar kelimelerle donatmak yerine, arama sonuçlarıyla birlikte özelleşen uzun anahtar kelimelerle donatmak daha mantıklı olacaktır. Böylece içeriğinizi doğrudan hedef kitleye ulaştırarak kullanıcı deneyimi ve içerik kalitesi konusunda üst seviyeye çıkacaksınız.

Yerel SEO Çalışmaları

Akıllı cihazların konum özellikleri dikkate alınarak oluşan bu trend sayesinde Google Haritalar’ı etkin olarak kullanmanız gerekmektedir. İşletmenizie ait tüm bilgileri ve feedbackleri burada yayımlamak hem arama motorları hem de kullanıcılarınız açısından olumlu bir gelişme olacaktır.

Google Hızlı Cevap Kutucuğu

Arama yaptıktan sonra açılan sonuç sayfasında, arama sonuçlarından bağımsız olarak sergilenen kutucuk şeklindeki bölümdür. Bu bölüm, yapay zeka tarafından kullanıcı deneyimlerine göre oluşturulur. Burada yer alan bilgiler doğrudan kullanıcının aradığı bilgiyi en hızlı şekilde ona ulaştırmak amacıyla bulunur.

Mikro Biçim

Mikro biçim ile HTML veya XHTML etiketleri içerisinde kullanıcıya ekstra bilgiler aktarabilirsiniz. Aktardığınız bilgiler kullanıcı deneyiminin maksimize edilmesi açısından önemlidir. Sosyal ağ bilgiler, konum bilgileri, iletişim bilgileri vesaire bu bölüm aracılığıyla kullanıcıya aktarılabilir

Yapay Zeka

Arama sonuçlarını klasik yöntemden çıkarak yapay zeka ile listelemeye başlayan Google’ın en değer verdiği konuların başında makine öğrenmesi gelmektedir. Geliştirdiği algoritmalarla sonuçların en doğru sırada verilmesini garanti altına alan Google, yapay zeka sayesinde kullanıcı deneyimini maksimize etmeyi amaçlamaktadır.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir