18 Yaşından Küçüklere Kredi Kartı Veren Bankalar

Finans

İçindekiler

Yaşı 18’in altında olan kişilerde kredi kartı kullanımı yapabilmektedir. Hatta birçok banka anne ve baba kontrolü dâhilinde bu uygulamayı müşterilerine sunar. Bankalar 18 yaşını dolduran kişiler kolay şekilde çeşitli kredi kartlarını verebilmektedir. 18 yaşından ufak olanlar için bu seçenek oldukça sınırlıdır.

Bir bankadan hesap açmak için kişinin 18 yaşını doldurması gerekir. Bundan dolayı da birçok banka yaşını doldurmamış çocuklar için hesap açmazken kredi kartı kullanımına da izin vermez. 18 yaşını doldurmayan kişilere kredi kartı veren bankalar içinde;

 • Ziraat Bankası ( Genç Kart)
 • Akbank (Genç Hesap)
 • Halk bank
 • Odeabank
 • Finansbank
 • Güvence Bankası
 • Yapı Kredi yer almıştır.

18 yaş altı kredi kartı nasıl alınır?

18 yaşından küçüklerin kredi kartı başvurusu yapabilmesi için velilerinin yanında bulunması gerekmektedir. 17 yaşlarında kredi kartı almak isteyen kişiler oldukca fazla. Bu kişilerin çoğunluğunu da lise çağındakiler oluşturmaktadır. 18 yaşından küçükseniz ve 18 yaş altı kredi kartı başvurusu yapmak istiyorsanız aşağıdaki detaylardan arzu ettiğiniz bankanın kredi kartına veliniz ile müracaat yapabilirsiniz.

Kredi kartı kaç yaşlarında alınır?

Kaç yaşlarında kredi kartı alınır sorusuna verilebilecek yanıt oldukça değişken olabilir. Bankadan bankaya bakılırsa değişkenlik gösteren bu durum minimum 16 yaşlarında başlıyor. 16 yaşlarında kredi kartı başvurusu yapmak mümkün, sadece veli kontrolünde alınabilecek olan bu kredi kartlarının harcama ve hesap hareketleri kontrolleri de veliler tarafınca yapılmaktadır. Aşağıda bazı bankaların 16 yaşından itibaren kredi kartı verdiği bilgisi yer almıştır.

18 Yaş Altı Kredi Kartı Başvurusu

18 yaşlarının altında olan kişilerin kredi kartına müracaat yapması işlemleri 1987 senesinde adım atmıştır. Bu uygulama ilk kez İşbankası tarafınca uygulanmıştır. 12 yaşını dolduran kişilere bankalara belli başlı kriterler dâhilinde hesap açarak kredi kartı kullanımı yaptırmaktadır. Esasen kredi kartı kullanımı için kişilere hesap açılması gerekmektedir.

Bunun içinde 18 yaşlarının altında olan evlatların velilerinin bankaya gidip hesap açtırması gerekir. Hesap açılmasından sonrasında velinin izni ile lüzumlu olan tüm işlemleri çocuk yapabilir. Esasen veli belli başlı kriterleri bankaya belirtmektedir. Talebe işlemlerini ATM’ler üstünden yapabilmektedir. Ek olarak kredi kartı başvurusunu da yapabilmektedir. Kredi kartının gelmesi ile limitler dâhilinde lüzumlu gereksinimler karşılanabilir.

MaxiPara Gençlik (-18) Kart

18 yaşından küçükler için İş Bankası’nın sunmuş olduğu MaxiPara Gençlik Kart başvurusu yaparak 18 yaşına gelmeden kredi kartı sahibi olabilirsiniz. Bu kartın en güzel özelliği veliler tarafınca denetim edilebiliyor olmasıdır. Aşağıda kartın özellikleri verilmiştir.

 • Karta istenilen tutarda yükleme yapılıp gene istenilen tutarda harcama ve nakit çekimi yapılabilmektedir.
 • Isterseniz kartı nakit çekime kapatabilirsiniz.
 • Karta tertipli para yükleme talimatı vererek haftalık, aylık ve 3 aylık dönemlerde karta para yatırabilirsiniz. Yada kart belirli bir tutarın altına düştüğünde otomatik para yüklemesi de yapabilirsiniz.
 • 12, 13, 14, 15, 16, 17 ve 18 yaşındaki çocuklar için müracaat imkanı tanıyan kartın üstünde çocuğunuzun adı de yer alır.

Başvuru için tıklayın.

Akbank Exi 26

Akbank 16 ile 17 yaşını dolduran kişiler için Neo Exi 26 hesabının açılışını yapmaktadır. Öteki bankaların kartlarından var olduğu şeklinde Neo Exi 26 ile de ATM’lerden para çekme işlemleri yapılabilir. Para çekme işlemlerinin yanı sıra para yatırma, EFT ve havale şeklinde para geçirme işlemleri de yapılabilmektedir.

Akbank’ın verdiği bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin anne ya da babası ile kimliklerini yanına alarak kendisine en yakın olan şubeye gitmesi gerekir. 18 yaşını doldurmayan kişiler kredi kartı almak isterse ya da velisi çocuklarına kredi kartı çıkartmak isterse Akbank’ın bu mevzuda istediği şartları yerine getirmesi gerekir.

Akbank’ın sunmuş olduğu bu hizmetle anne ya da babalar evlatlarının hesap özetlerini kolay şekilde takip edebilir. Hatta bu işlemleri ekstre dışından bankanın resmi web sitesi üstünden yapabilmektedir. Bu sayede ödemelerini gününde yaparak evlatlarının ne yaptığınında kontrolünü yapabilmektedir.

Müracaat ve bilgilendirme için tıklayın.

İşbankası İlk İmza Hesabı

İşbankası çocuklar için hesap açma işlemlerini ilk tatbik eden bankadır. Bu uygulamayı ilk kez 1987 senesinde hayata geçirmiştir. 12 yaşını doldurmuş olan çocuklar için kredi kartı çıkarmaktadır. İşbank da bu işlemi hayata geçirmek isteyen kişiler anne ve babası ile banka şubesine başvurmak zorundadır.

Çocuğun kimlik kartının yanında olması zorunludur. Bankada lüzumlu imza işlemleri ve yetkilendirme işlemlerinin tamamlanması ile lüzumlu olan tüm işlemleri çocuk kendisi gerçekleştirebilir. ATM’ler üstünden ödeme yapabilir, mağazalardan taksitli alışveriş yapabilir ve gene ATM’ler üstünden ödemelerini yapabilir. Yalnız anne ve babaların çocuklarına kredi kartı kullanımı ile ilgili olarak detaylı informasyon vermesi şarttır.

Vakıfbank Junior hesap

Vakıfbank 18 yaşını doldurmayan kişiler için kredi kartı çıkan bankalar içinde yer alır. Bankaya anne ya da baba ile beraber gidilmesi gerekir. Bankaya yapılacak olan başvurudan sonrasında kredi kartı ve bankamatik kartı çıkartılır. Hesapların açılması ile beraber alışveriş yapılmaya derhal başlanabilir. Ayriyeten Vakıfbank Junior hesap ile yatırım fonu işlemleri de yapılabilmektedir. Bu hesaba ve kredi kartına başvurmak isteyen kişilerin şubeye gitmesi gerekmektedir.

Sayfa Puanı
Bu sayfayı puanla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir